Recenzja: czy warto kupić Nokia 5800 XpressMusic - wady i zalety konkurenta iPhone'a 3G

W ofercie niektórych polskich operatorów oficjalnie debiutuje dziś najnowsze multimedialne dziecko Nokii o nazwie 5800 XpressMusic (na polskim rynku model ten był dostępny już od 16 lutego). Już po krótkim używaniu nasuwa się nieodparte wrażenie, że to urządzenie ma stanowić symbianową odpowiedź na iPhone'a 3G. Czy właściwą?

Opakowanie urządzenia to przeciętnej wielkości pudełko z opisami w 6 językach, wśród których brakuje polskiego. Kolorystyka i grafiki sugerują, że mamy do czynienia z urządzeniem multimedialnym przeznaczonym raczej dla młodzieży. W zestawie znajduje się telefon z etui o niezwykłym wyglądzie, kablem transmisyjnym USB, kablem wideo do połączenia z TV, ładowarką sieciową, zestawem słuchawkowym oraz kartą microSD HC o pojemności 8GB.

Obudowa urządzenia wykonana jest z dobrej jakości plastiku o odcieniu bordowym. Boki to półprzezroczysty plastik z zatopionym czerwonym, iryzującym paskiem. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie pod względem wyglądu i jakości wykonania. Duży ekran dotykowy 3,2" o rozdzielczości 360x640 pikseli, potrafiący odwzorować 16 mln kolorów, zajmuje prawie cały front, pod samym wyświetlaczem znajdują się trzy przyciski, w czasie pracy podświetlone na zielono, czerwono i biało. Z boku znajdziemy przycisk głośności, blokady, wyzwolenia migawki aparatu oraz główny wyłącznik. Więcej nie potrzeba, zwłaszcza że iPhone 3G posiada tylko dwa przyciski i tam jest to wystarczająca ilość.

Nokia 5800 Xpress Music

Nokia 5800 Xpress Music

Uruchomienie telefonu trwa około 25 sekund. System działa szybko, przełączenie między pozycjami w menu odbywa się sprawnie i bez irytującego czekania. Różnica pomiędzy wersją 5 Symbiana S60, a systemami poprzedniej generacji polega głównie na bardziej kontekstowym dostępie do opcji urządzenia. Pulpit stał się bardziej interaktywny, np. poprzez możliwość umieszczenia na nim najczęściej wybieranych kontaktów. Ponadto klikając na różne elementy pulpitu uzyskujemy bezpośredni dostęp do ich opcji.


Zobacz również