Recenzja książki Wojna Domowa: Powieść Uniwersum Marvela

Mieliśmy okazję zapoznać się z tłumaczeniem książki Civil War: A Novel of the Marvel Universe, wydanym nakładem wydawnictwa Insignis. Jest to pierwsza oficjalna powieść Marvela wydana w polsce.


Historia uniwersum Marvela sięga 1939 roku, kiedy to Martin Goodman powołał do życia wydawnictwo Timely Comics, przekształcone później w Marvel Comics. Komiks Civil War to zmyślny crossover, który trafił do sklepów w 2006 roku. Tytuł szybko zyskał miano kultowego, a zainteresowanie czytelników wyniosło go na szczyt sprzedaży marvelowskich dzieł.

Konfrontacja superbohaterów

Na fali popularności komiksu, w 2016 roku powstała Holywoodzka produkcja Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów inspirowana historią z Civil War. Nieco wcześniej bo w 2012 roku do księgarni trafiła książka Civil War: A Novel of the Marvel. Zaszczyt opracowania powieściowych adaptacji komiksów Marvela przypadł Stuartowi Moore’owi - nagradzanemu autorowi komiksów. Już teraz z tytułem można zapoznać się również w języku polskim.

Książka wydana w miękkiej okładce liczy 392 strony. Wprowadzenie do powieści opowiada historię młodocianych superbohaterów, których zmagania mają doprowadzić do największego rozłamu wśród bohaterów obdarzonych supermocami. Naprzeciwko siebie postaci identyfikowane z Avangersami, X-Menami i Fantastyczną Czwórką. Listę sław uzupełniają popularne indywidua z Daredevil’em, Punisher’em i Luke Cage’m na czele.

Recenzja książki Wojna Domowa: Powieść Uniwersum Marvela

Dobry warsztat i wartka akcja

Powieść jest napisana lekkim językiem, przystępnym również dla młodego czytelnika. Wartka historia została poprowadzona ze zmyślnym wykorzystaniem najmocniejszych stron komiksu. Czytelnikowi towarzyszą trudne do rozstrzygnięcia rozterki moralne i wyśmienity klimat, oparty na niezwykle dojrzałej obecności poczucia straty i zagrożenia. Historia sprytnie przemyca tak bliskie współczesnej społeczności motywy związane z ograniczeniem wolności obywatelskich w imię bezpieczeństwa ogółu społeczności. Jakość opracowania sprawia, że obrazy z niezbyt udanej adaptacji kinowej przestają zaprzątać głowę już po kilku pierwszych rozdziałach. Niepozorny wstęp otwiera opowieść, w której każda kolejna strona, skutecznie zwiększa zaangażowanie czytelnia, utrzymując go w napięciu aż do ostatniej kartki.

Mamy przyjemność polecić książkę Wojna Domowa: Powieść Uniwersum Marvela jako patroni medialni i niebywale zaangażowani czytelnicy.