Red Hat dołączył do "miliarderów"

Red Hat został pierwszą firmą open source, która uzyskała miliard dolarów przychodu w ciągu roku. Gdy rozpoczynała ona swoją działalność, branża z niedowierzaniem patrzyła na możliwość uzyskania przychodów z otwartego oprogramowania.

Red Hat

Wyniki finansowe udostępnione przez Red Hata pokazują, że w roku fiskalnym, który zakończył się 29 lutego 2012 roku, przychody tej firmy wyniosły 1,13 mld dolarów, czyli 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk w tym okresie to 146,6 mln dolarów, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do 107,3 mln przed rokiem.

Prezes Red Hata, Jim Whitehurst powiedział, że przekroczenie 1 mld dolarów przychodów przez jego firmę wskazuje na powszechność otwartego oprogramowania. Dodaje on, że niewielu firmom udało się osiągnąć takie wyniki, a szczególnie ważne jest to, że Red Hat stosował w tym celu zupełnie inny model biznesowy.

Polecamy: Islandia chce korzystać z otwartego oprogramowania

Gdy w 1999 roku Red Hat wchodził na giełdę, zarabianie na otwartym oprogramowaniu nie było sprawdzonym pomysłem. Biznes obawiał się z niego korzystać, a inwestorzy pytali, jak można zarabiać rozdając kod źródłowy swojego oprogramowania bez żadnych kosztów. Uważano to za co najmniej dziwny pomysł.

Model biznesowy Red Hata polega na udostępnianiu oprogramowania za darmo i pobieraniu opłat za wsparcie dla firm. Był on i nadal jest kopiowany przez wiele mniejszych firm oferujących otwarte oprogramowanie. Nawet duże firmy jak Oracle, IBM, Dell regularnie oferują niektóre swoje programy jako open source.

Zobacz też: Linux - 10 platform, na których rządzi

Jim Zemlin z Linux Foundation dodaje, że Red Hat ma bardzo duży wkład w prace nad kodem źródłowym jądra Linuksa. Mówi on, że to właśnie zaangażowanie we wspólny rozwój otwartego oprogramowania jest jednym z głównych składników sukcesu tej firmy.