Red Star 3.0, czyli system operacyjny z Korei Północnej wygląda jak OS X

Korea Północna przygotowała nową wersję swojego systemu operacyjnego. Red Star 3.0 w przeciwieństwie do poprzedniej wersji nie wygląda już jak oprogramowanie Microsoftu. Tym razem Koreańczycy postanowili zapożyczyć wygląd z Mac OS X od Apple. Podobieństwo obu systemów jest uderzające.

Rząd Korei Północnej przygotował własny system operacyjny przeznaczony dla mieszkańców tego kraju. Ma on być alternatywą dla Windowsa, Mac OS X i popularnych na zachodzie dystrybucji Linuksa. Red Star OS oparty jest o Linuksa, ale warstwa wizualna została opracowana przez koreańskich programistów od zera.

Poprzednie wersje Red Star OS do złudzenia przypominały Windows od Microsoftu. To się jednak zmieniło. Interfejs najnowszego Red Star OS w wersji 3.0 przypomina do złudzenia oprogramowanie Apple. Koreański system, który mogą zainstalować teraz wszyscy chętni, wygląda bliźniaczo do Mac OS X.

Red Star 3.0, czyli system operacyjny z Korei Północnej wygląda jak OS X

Red Star przypomina system OS X od Apple

Red Star 3.0 odtwarza wiele charakterystycznych interfejsu Mac OS X. Zapożyczony z oprogramowania Apple został nie tylko dock na aplikacje, charakterystyczne paski menu i układ menu ustawień, ale pojawia się nawet piłka plażowa zamiast kursora, gdy komputer wyszukuje jednocześnie wiele operacji.

Jednym z elementów, które nie zostały odtworzone jeden do jednego, to przeglądarka internetowa. Red Star 3.0 nie będzie miał swojego klona Safari pochodzącego z Mac OS X. Zamiast tworzyć przeglądarkę od zera twórcy koreańskiego systemu przygotowali własną, zmodyfikowaną edycję Firefoksa. Nosi ona nazwę Naenara.

źródło: cultofmac.com i wills.co.tt