Red Star OS - oto oficjalny system Korei Północnej

O Korei Północnej ostatnio głośno, a to za sprawą ataku na Sony Pictures, o który to podejrzewani są hakerzy z tego kraju, a także dzisiejszego odcięcia kraju od internetu. Korzystając z okazji warto pokazać, jaki jedyny system jest dozwolony w tym kraju.

Zwie się on Red Star OS i jest dystrybucją Linuxa opracowaną w Korei Pn. Co ciekawe, do 2002 roku było tam zaledwie kilka komputerów, które pracowały na Windowsie, jednak władze uznały, że jest to system wroga i dążyły do stworzenia czegoś swojego (przymierzały się do tego i Chiny, chcące stworzyć Red Flag Linux, co ostatecznie zarzucono). Red Star powstał nie z tego powodu, że w Windowsie mogły czaić się programy szpiegowskie wrogiego mocarstwa, ale przede wszystkim po to, aby kontrolować własnych obywateli w sieci - nawet, jeżeli jest ich dosłownie garstka.

Red Star OS - oto oficjalny system Korei Północnej

Aktualnie Red Star używany jest w edycji 3.0. Używa środowiska graficznego KDE3, stylizowanego na Mac OS X (poprzednia edycja - wedle doniesień - była bardzo podobna do Windowsa). Tu warto zauważyć, że w 2013 roku pojawiła się fotografia Kim Dzong Una, na którego biurku leżał iMac. "Drogi przywódca" mógł zasugerować programistom, co lubi. W systemie znajduje się zmodyfikowana wersja Firefoxa, zwana "Naenara", co można przetłumaczyć jako "ojczyzna", jednak nie łączy ona bezpośrednio z siecią, a portalem o takiej samej nazwie, który daje dostęp do krajowego, cenzurowanego intranetu.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
Red Star OS - oto oficjalny system Korei Północnej

Naenara

Co ciekawe, używany jest tu Kalendarz Dżucze, wprowadzony w Korei Pn. w 1997 roku. Zaczyna się od dnia urodzin Kim Ir Sena − 15 kwietnia 1912. Jak nietrudno obliczyć, mamy aktualnie 103 rok wg tego systemu mierzenia czasu. A co z aplikacjami? Tu znajduje się paczka programów i gier, jakie są powszechne na Linuxach, a dzięki kompatybilności binarnej - wziętej z Wine - można uruchamiać soft pisany pod 32-bitowe systemy Windows. Jedynym językiem jest oczywiście koreański (dialekt północny). Tapety systemowe zawierają zarówno krajobrazy, jak też i materiały propagandowe.

Red Star OS - oto oficjalny system Korei Północnej

Tapety w Red Star OS

Podane tu informacje na temat Red Star OS pochodzą z południowokoreańskiej gazety The Korea Times, której dziennikarzom udało się odwiedzić sąsiedni kraj i posiedzieć trochę przy nim, choć już wcześniej system ten wychodził poza granice. W 2010 rosyjski student przemycił go do swojego kraju, a w 2013 Will Scott skopiował go z Koreańskiego Centrum Komputerowego. Dziś można znaleźć wczesne wersje Red Star OS 3.0 na torrentach, jednak pobranie go nie pozwoli na sprawdzenie możliwości systemu, ponieważ wymaga on wpisania nadawanego przez władze klucza do uruchomienia.

Linux powstał jako wolne oprogramowanie, aby dać ludziom poczucie wolności - ale w zmodyfikowanej wersji służy kontroli ludności. Historia bywa czasem wyjątkowo złośliwa.