RedPad, czyli chiński "rządowy" tablet dwa razy droższy od Apple iPada

RedPad to chiński tablet przypominający Apple iPada. Co interesujące, urządzenie, które przeznaczone jest dla liderów Komunistycznej Partii Chin, kosztuje ponad dwukrotnie więcej od swojego pierwowzoru.


RedPad Number One, bo tak brzmi pełna nazwa nowego tabletu, przeznaczony będzie dla liderów Komunistycznej Partii Chin. Podobnie jak konkurencyjny Apple iPad, wyposażony został w 9,7-calowy wyświetlacz oraz dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9. Nad pracą urządzenia czuwa natomiast system Android 3.2.

Tablet został "uzbrojony" w specjalne "aplikacje rządowe" pozwalające np. na sprawdzenie ważności akredytacji dziennikarzy. Dostarczany jest w skórzanym etui, na którym umieszczono chińskie komunistyczne motto "w służbie ludziom".

Zobacz również:

  • MacBook Pro 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [20.09.2021]

Inni też tak przecież robią...

W sumie tego typu decyzja pewnie nie budzi już tak wielkiego oburzenia ze strony opinii publicznej, gdyż podobnie postąpiły rządy różnych krajów na świecie, w tym Polski. Co więcej, zamiast dać zarobić obcej firmie, chiński rząd zamierza przecież wesprzeć rodzimego producenta.

Jest jednak pewien problem z ceną tabletu...

Otóż RedPad Number One, który oferuje 16 GB pamięci oraz moduł 3G, został wyceniony na 9 999 juanów, co po przeliczeniu według dzisiejszego kursu walut daje kwotę...1578 dolarów! Dla porównania, za iPada 2 o takiej samej specyfikacji trzeba zapłacić w Chinach "zaledwie" 743 dolary, czyli ponad dwukrotnie mniej.

I właśnie ten fakt, co zupełnie mnie nie dziwi, budzi oburzenie wśród mieszkańców Państwa Środka.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd tak wysoka cena? Chiński producent tłumaczy to w bardzo prosty sposób: "ze względu na ilość preinstalowanych aplikacji".

Jak widać, chińscy deweloperzy liczą sobie za swoją pracę jak za zboże...