Refarming - co to jest i dlaczego musisz to wiedzieć?

Naziemna telewizja cyfrowa (NTC) przechodzi okres reformy. Dlaczego i co zmieni się dla przeciętnego odbiorcy? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Fot.: Howard Bouchevereau/Unsplash

Co to jest refarming?

Reforma częstotliwości nadawania telewizji jest spowodowana przez rozwój... sieci 5G. A konkretnie - pasmo telekomunikacyjne, z którego korzysta. Jest ono takie samo, jak w przypadku multipleksów telewizji naziemnej i wynosi 700 Hz. Zostało ono przyznane przez Komisję Europejską operatorom sieci telefonii komórkowej, w związku z czym nadawcy naziemni muszą się przenieść do niższego zakresu 470-694 MHz. I ten właśnie proceder określa się jako refarming.

Zbiega się to ze zmianą standardów nadawania telewizji naziemnej - obecnie dominujący DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Dotyczy to ponad 13 mln obywateli Polski, dla których telewizja naziemna jest głównym źródłem odbioru. Z obecnego pasma korzystają cztery największe multipleksy, a liczba dostępnych w nich darmowych kanałów przekracza 30.

Zobacz również:

  • Który dekoder DVB-T2/HEVC kupić? Przegląd dekoderów DVB-T2/HEVC 2023
  • Shopee: dekodery do 100 zł – który tuner DVB-T2 wybrać? [23.06.2022]

Kiedy zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej?

Zmiana częstotliwości i sygnału telewizyjnego z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T-T2/HEVC (H.265)nastąpi w czterech etapach:

  • 28 marca
  • 25 kwietnia
  • 23 maja
  • 27 czerwca

Każdy etap obejmuje inną część kraju. Poniższa infografika pokazuje dokładnie rejony objęte zmianami:

Refarming - co to jest i dlaczego musisz to wiedzieć?

Infografika: Emitel

Jak przygotować się do standardu DVB-T2/HEVC?

Aby sprawdzić, czy Twój odbiornik obsługuje standard DVB-T2/HEVC, sprawdź stronę jego producenta lub zajrzyj do instrukcji obsługi. DVB-T2 oraz kompresja obrazu HEVC (H.265) powinny być wymienione w specyfikacji. Potrzebna jest także kompresja dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus). Większość modeli telewizorów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 5 lat w pełni wspiera nowy standard. Jeśli masz taki, powinien dostroić się samoczynnie do nowych zakresów. Możesz także wyszukać kanały po zmianie ręcznie - w menu każdego telewizora znajdują się opcje instalacji i automatycznego strojenia.

A co robić, gdy masz model, który nie wspiera DVB-T2? Wówczas potrzebna jest specjalna przystawka - Set Top Box (STB). Możesz nabyć ją w wielu sklepach z elektroniką, a ceny zaczynają się już od ok. 90 złotych. Instalacja tego dodatku nie wymaga żadnej wiedzy technicznej - urządzenie podłącza się pomiędzy anteną a odbiornikiem.

Czy DVB-T2/HEVC wymaga nowej anteny?

Do odbioru DVB-T2 zalecane się stosowanie anten zewnętrznych wieloelementowych, najlepiej kierunkowych. W przypadku anten pokojowych zalecane jest ich stosowanie tylko w lokalizacjach, gdzie występuje duże natężenie sygnału. Równocześnie nie zaleca się stosowania wzmacniaczy antenowych. Dlatego należy pamiętać, aby antena pasowała do warunków odbioru i lokalizacji.

Jeśli chodzi o rodzaj anten, przy DVB-T2 najlepiej wypadają modele szerokopasmowe, obejmujące zakres UHF (kanały 21-60) oraz zakres VHF (kanały 5-12).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: