Reforma rynku telekomunikacyjnego

Po reformie rynku energetycznego Komisja Europejska zabiera się za radykalne zmiany w telekomunikacji. Projekt nowego unijnego prawa, który KE oficjalnie przedstawi w ciągu najbliższych tygodni, zawiera liczne przywileje dla konsumentów.

Według projektu firmy telekomunikacyjne będą miały tylko jeden dzień roboczy, żeby przenieść na życzenie klienta numer telefonu z jednej sieci do drugiej, będą miały obowiązek ulepszenia systemu lokalizacji osób dzwoniących na alarmowy numer 112, tak by służby ratunkowe jak najszybciej mogły dotrzeć do ofiary wypadku lub przestępstwa. Firmy będą musiały też zagwarantować niepełnosprawnym (np. niewidomym) pełen dostęp do elektronicznych serwisów i usług, takich jak np. e-płatności.

Bruksela chce też wprowadzić zmiany w zasadach przydzielania częstotliwości radiowych używanych zarówno przez firmy telefonii komórkowej, jak i nadawców telewizyjnych. Zamiast arbitralnego przyznawania częstotliwości przez państwo, ich podział KE chce pozostawić rynkowi, przynajmniej w niektórych pasmach. W ramach całej Unii Europejskiej już wykorzystywane częstotliwości mogłyby być kupowane i sprzedawane - na zwykłych, niedyskryminujących zasadach rynkowych (i bez udziału władz). KE chce też, by kupiona częstotliwość mogła być wykorzystywana w dowolnym, wybranym przez użytkownika celu.

Według KE nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2009 r.