Reinstalacja to przeżytek!

Z miesiąca na miesiąc twój komputer chodzi coraz wolniej. Sprzęt, który początkowo radził sobie z nowoczesnymi grami, teraz nie jest w stanie udźwignąć nawet systemu Windows. Kiedy klikasz w dowolny element menu Start, czekasz całe wieki, aż aplikacja się uruchomi - nie wspominając już o tym, że od wciśnięcia przycisku zasilania do pojawienia się pulpitu mijają całe wieki.


Z miesiąca na miesiąc twój komputer chodzi coraz wolniej. Sprzęt, który początkowo radził sobie z nowoczesnymi grami, teraz nie jest w stanie udźwignąć nawet systemu Windows. Kiedy klikasz w dowolny element menu Start, czekasz całe wieki, aż aplikacja się uruchomi - nie wspominając już o tym, że od wciśnięcia przycisku zasilania do pojawienia się pulpitu mijają całe wieki.

Zaczynasz podejrzewać, że w systemie rozpanoszyły się wirusy i inne złośliwe bestie. Myślisz sobie "Nie ma rady, trzeba będzie sformatować dysk!". Prawdę mówiąc najchętniej zrobiłbyś to już w tej chwili, ale telepie cię na samą myśl o konieczności wykonywania kopii zapasowych, ponownej instalacji i konfiguracji wszystkich tych ważnych programów. A gdzie pobieranie uaktualnień, restarty, znowu pobieranie łat, znowu restarty?

Czyszcząc dysk postąpisz bardzo niefrasobliwie: na mniej więcej dobę pozbawisz się komputera. Nie powinieneś tego robić.

Czas to pieniądz - zapomnij o formatowaniu

Przygotowaliśmy dla ciebie pakiet składający się z ponad 50 aplikacji. Zgrupowaliśmy je w czterech kategoriach: "Diagnoza", "Czyszczenie", "Optymalizacja" i "Dla ekspertów". Dużo? Przyznajemy, dość dużo - dlatego w każdym dziale wytypowaliśmy jedną lub kilka perełek, które wykonają za ciebie całą katorżniczą pracę.

Dzięki nim dowiesz się, jaki sprzęt działa we wnętrzu twojej maszyny, zoptymalizujesz dane na dysku i skrócisz czas startu systemu operacyjnego. Co najważniejsze: oszczędzisz czas i będziesz mógł zrezygnować z konieczności ponownej instalacji Windows.

Komputer ma ci służyć!

W sklepach aż roi się od komputerów w rozmaitych konfiguracjach. Niektóre mają zbyt mało pamięci RAM, inne wyposażono w bardzo wolne procesory lub karty graficzne z poprzedniej epoki. Możesz jednak założyć, że przy desktopie kupionym za ok. 2000 zł lub notebooku za ok. 3000 zł powinieneś uzyskiwać następujące czasy startu systemu od momentu naciśnięcia przycisku zasilania aż do ukazania się pulpitu.

Komputer kupiony w 2008 r.:

  • Vista - do 1 min. 20 s.
  • XP - do 1 min. 10 s.

Komputer kupiony w 2007 r.:

  • Vista - do 1 min. 40 s.
  • XP - do 1 min. 20 s.

Komputer kupiony w 2006 r.:

  • Vista - do 2 min. 30 s.
  • XP - do 1 min. 40 s.

Jeśli osiągasz wyniki gorsze, koniecznie skorzystaj z naszych rad. Jeżeli zbliżone - powinieneś przynajmniej prześledzić działy "Optymalizacja" i "Dla ekspertów".

Kiedy twoje wyniki są lepsze, gratulacje, masz naprawdę wydajny sprzęt i wiesz wszystko o optymalizacji.

DIAGNOZA

Do postawienia poprawnej diagnozy wcale nie jest potrzebna wyszukana aparatura. Wystarczy inteligentny eksperymentator, ewentualnie wspomagany stoperem (pomiar czasu uruchamiania Windows), modułem Menedżera urządzeń oraz programami AIDA32, RMClock 2.35, HDTach 3.0.4.0 czy HijackThis 2.0.2.

Menedżer urządzeń

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak duża liczba sprzętów znajduje się w ich komputerze. Aby się o tym przekonać, wystarczy wykonać następującą operację:

  • Windows XP: kliknij Start, następnie prawym klawiszem w Mój komputer | Właściwości | Sprzęt | Menedżer urządzeń.
  • Vista: kliknij Start, następnie prawym klawiszem w Komputer | Właściwości | Menedżer urządzeń.

Twoją uwagę powinny zwrócić urządzenia z czerwonymi krzyżykami lub wykrzyknikami na żółtym tle. Krzyżyk oznacza, że sprzęt nie znajduje się w komputerze albo został wyłączony, ale podstawowe sterowniki do niego ciągle są ładowane do pamięci.

Ważne: żółty wykrzyknik pojawi się wtedy, gdy sprzęt nie zostanie rozpoznany lub system Windows nie zdoła zlokalizować doń drivera. Niekiedy problem da się rozwiązać przez usuniecie urządzenia z listy i restart maszyny.

Raport o stanie systemu (tylko Vista)

Jeśli korzystasz z Windows Visty, możesz sprawdzić ogólny stan komputera klikając Start | Panel sterowania | System i konserwacja | Informacje wydajności i narzędzia | Narzędzia zaawansowane (po lewej) | Otwórz monitor niezawodności i wydajności. W gałęzi Monitor niezawodności znajdziesz informację o kondycji Windows - musi ona zawierać się w przedziale między 9 a 10.

Ważne: wynik między 5 a 8,99 powinien wzbudzać twoje podejrzenia, a rezultat poniżej 5 to już bicie na alarm.

Informacja o konfiguracji komputera

W wielu komputerach znajduje się narzędzie uzupełniające do Menedżera urządzeń - Informacja o systemie. Aby je uruchomić w komputerach z systemem Windows XP i pakietem Office, należy wejść do katalogu C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\MSInfo i uruchomić plik msinfo32.exe. W Viście wystarczy w polu wyszukiwania wpisać msinfo32.exe i nacisnąć [Enter].

Trudno o bardziej szczegółową informację - teraz wystarczy ją już tylko zapisać korzystając z menu Plik | Zapisz.

Możesz ją zanalizować w dowolnej chwili otwierając plik *.nfo, który przed chwilą utworzyłeś. Szczególnie powinieneś się zainteresować działami "Konflikty/Udostępnianie" i "Programy grupy Autostart".

Ważne: urządzenia potrzebujące duże przepustowości (karty graficzne i gigabitowe karty sieciowe) nie powinny pracować na tym samym przerwaniu. Nie musisz się natomiast niepokoić, gdy to samo IRQ dzieli karta sieciowa lub karta dźwiękowa, lub kontroler IEEE1394 z kontrolerem USB.