Reiser jest chory psychicznie?

Obrońcy Hansa Reisera - znanego open-source'owego dewelopera, twórcy systemów plików ReiserFS i Reiser4 - który został uznany winnym zamordowania żony, wystąpili do sądu z wnioskiem o uznanie ich klienta za chorego psychicznie. Według nich Reiser cierpi m.in. na syndrom Aspergera.

W piśmie skierowanym do Sądu Najwyższego stanu Kalifornia William DuBois, prawnik Reisera, napisał, że według niego jego klient jest niepełnosprawny umysłowo (w wyniku choroby psychicznej lub wady rozwojowej) i nie jest w stanie zrozumieć natury czynów, których się dopuścił. Dlatego też powinien zostać uznany za niepoczytalnego (po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych do tego badań).

Informację tę natychmiast skomentowali przedstawiciele prokuratury - ich zdaniem jest to rozpaczliwa próba obrony. "To zupełny nonsens. Nagle, ni z tego z ni owego, na tydzień przed ogłoszeniem wyroku Reiser okazuje się chory psychicznie. Robią to tylko po to, by opóźnić ogłoszenie werdyktu" - powiedział w rozmowie z dziennikarzem magazynu Wired prokurator Paul Hora.

Przypomnijmy: Reiser został uznany winnym morderstwa pierwszego stopnia pod koniec kwietnia bieżącego roku. Sąd uznał, że oskarżony zamordował swoją żonę - 31-letnią Ninę. Ciała kobiety nigdy nie znaleziono (Reiser utrzymywał, że Nina wróciła do ojczystej Rosji). Obciążającymi okolicznościami był m.in. fakt, iż jej samochód znaleziono porzucony wkrótce po jej zniknięciu w 2006 r. (co zaprzeczało tezie o wyjeździe do Rosji). Co więcej, podczas przeszukania w domu Reisera w bagażniku auta znaleziono śpiwór pokryty krwią kobiety, zaś wnętrze samochodu okazało się zupełnie zniszczone wodą - zdaniem prokuratury ktoś starał się w ten sposób zatrzeć ślady morderstwa. Reiser przyznał, że to on umył wnętrze hondy - nie potrafił jednak wyjaśnić czemu to zrobił. Oskarżyciele podczas procesu poinformowali również, że w domu programisty znaleziono dwie książki szczegółowo opisujące procedury gromadzenia dowodów przez policję.

Po ogłoszeniu werdyktu obóz obrony sugerował, że w zamian za złagodzenie kary Reiser może ujawnić miejsce ukrycia ciała kobiety - ostatecznie jednak żadnych informacji na ten temat nie podano.