Reiser wskazuje miejsce ukrycia ciała żony

Hans Reiser - znany open-source'owy deweloper, twórca systemów plików ReiserFS i Reiser4 - zgodził się współpracować z policją i wreszcie ujawnił miejsce ukrycia szczątków żony. Reiser został już kilka miesięcy temu uznany winnym zabójstwa - do tej pory jednak utrzymywał, że jest niewinny (twierdził, że żona - Nina - wyjechała z USA).

W sprawie Reisera od kilkunastu dni pojawiały się nowe fakty - miało to związek ze zbliżającym się terminem ogłoszenia wyroku w jego sprawie (został on uznany winnym morderstwa pierwszego stopnia - grozi mu za to kara 25 lat więzienia). W ubiegłym tygodniu prawnicy programisty wystąpili z wnioskiem o uznanie ich klienta za chorego psychicznie. Nie przyniosło to żadnego efektu - dlatego też obrońcy zasugerowali, że w zamian za złagodzenie wyroku Reiser może ujawnić miejsce ukrycia ciała żony.

Okazało się, że ciało zostało zakopane w dole o głębokości 1,2 metra, który znajdował się zaledwie o trzy przecznice od domu programisty. Podczas ekshumacji mogiły Reiser wreszcie się przyznał - powiedział śledczym, że to on zabił żonę.

Przypomnijmy: Reiser został uznany winnym morderstwa pod koniec kwietnia bieżącego roku. Sąd uznał, że oskarżony zamordował swoją żonę - 31-letnią Ninę. Ciała kobiety wtedy nie znaleziono (Reiser utrzymywał, że Nina wróciła do ojczystej Rosji). Obciążającymi okolicznościami był m.in. fakt, iż jej samochód znaleziono porzucony wkrótce po jej zniknięciu w 2006 r. (co zaprzeczało tezie o wyjeździe do Rosji). Co więcej, podczas przeszukania w domu Reisera w bagażniku auta znaleziono śpiwór pokryty krwią kobiety, zaś wnętrze samochodu okazało się zupełnie zniszczone wodą - zdaniem prokuratury ktoś starał się w ten sposób zatrzeć ślady morderstwa. Reiser przyznał, że to on umył wnętrze hondy - nie potrafił jednak wyjaśnić czemu to zrobił. Oskarżyciele podczas procesu poinformowali również, że w domu programisty znaleziono dwie książki szczegółowo opisujące procedury gromadzenia dowodów przez policję.

Jeśli sędzia zatwierdzi wstępną ugodę zawartą przez obronę z oskarżycielem, Reiser może liczyć na zmianę kategorii przestępstwa - na morderstwo drugiego stopnia. W takim wypadku maksymalny wyrok, jaki może zostać orzeczony w jego sprawie, to 15 lat więzienia.