Rekiny technologii zainteresowały się mobilną rozrywką

Kilka największych firm z branży telefonii komórkowej i gier komputerowych, w tym Microsoft i Nokia, postanowiło połączyć swe siły, by wspierać nowe technologie i rozwiązania w dziedzinie gier na komórki i inne urządzenia przenośne. Porozumienie ma na celu znaczne obniżenie kosztu i skrócenie czasu projektowania i produkcji gier, aby dostarczać więcej - i znacznie ciekawszych - tytułów.

Oprócz Microsoftu i Nokii w skład sojuszu na rzecz rozwoju gier komórkowych weszły takie firmy jak Electronic Arts, Konami, Symbian, Samsung Electronics, Ideaworks3D, Texas Instruments (TI), Activision, Digital Chocolate, Tao Group, MontaVista Software, SK Telecom i Square Enix. Poprzez współpracę mają nadzieję ujednolicić proces tworzenia gier na najróżniejsze modele telefonów komórkowych i generalnie pracować na rzecz konsolidacji rynku gier przeznaczonych na wszelkie możliwe urządzenia przenośne. Mnogość rozwiązań i duże rozdrobnienie wśród projektantów i producentów nie wpływa, zdaniem tych firm, dobrze na rozwój rynku.

Wypracowana wspólnie otwarta architektura ma sprawić, że telefony komórkowe i inne urządzenia przenośne, wyprodukowane przez różnych producentów i działające na różnych systemach operacyjnych, będą zapewniać producentom gier minimalną zgodność, by ułatwić i przyspieszyć proces projektowania i produkcji. Chodzi po prostu o to, by autorzy spędzali mniej czasu nad tworzeniem wielu wersji tej samej gry na rózne platformy i mogli się skupić na wymyślaniu i projektowaniu nowych tytułów dla użytkowników telefonów komórkowych, bardziej dopracowanych, z lepszą grafiką i większą ilością opcji. Wspierane będą zarówno mobilne systemy operacyjne takie jak Microsoft Windows Mobile, Linux czy Symbian, jak i konkretne platformy poszczególnych operatorów sieci komórkowych współpracujących z sojuszem. Pierwsze efekty podpisanego porozumienia mają być widoczne w drugiej połowie 2006 roku.