Rekiny w sieci

16 kwietnia 1991r. odbyła się pierwsza sesja Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rodzimi inwestorzy nie wyobrażają już sobie podejmowania decyzji inwestycyjnych bez uprzedniego zapoznania się z cenami na światowych giełdach - co w praktyce zmusza wielu z nich do korzystania z Internetu. Obecnie wszyscy biznesmeni mogą już nie tylko przetwarzać ogrom informacji kapitałowych on-line, ale również inwestować poprzez Internet niemalże na całym świecie.


16 kwietnia 1991r. odbyła się pierwsza sesja Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rodzimi inwestorzy nie wyobrażają już sobie podejmowania decyzji inwestycyjnych bez uprzedniego zapoznania się z cenami na światowych giełdach - co w praktyce zmusza wielu z nich do korzystania z Internetu. Obecnie wszyscy biznesmeni mogą już nie tylko przetwarzać ogrom informacji kapitałowych on-line, ale również inwestować poprzez Internet niemalże na całym świecie.

Dzięki Internetowi możemy nie tylko uzyskać niezbędną wiedzę, dostęp do aktualnych informacji, lecz także konsultować się on-line z innymi inwestorami, korzystać z fachowych porad jak i po prostu otworzyć rachunek wszystko bez potrzeby odchodzenia od klawiatury.

Macie ochotę zostać rekinami giełdowymi? Nigdy jeszcze nie kupowaliście akcji? To właśnie w Sieci najłatwiej zapoznać się z tajnikami wiedzy kapitałowej. Być może najbardziej wytrwali internauci staną się potentatami finansowymi, trzęsącymi światowymi rynkami znad swojej komputerowej klawiatury.

PIERWSZE KROKI

Wiele osób zaczyna inwestycje od zakupu jednostek funduszy powierniczych. Strona WWW The Vanguard Group (http://www.vanguard.com) pozwoli nam "uczęszczać na zajęcia" z podstaw inwestycji oraz budowania portfela z jednostek funduszy powierniczych. Ponadto jak przystało na uniwersytet, uczestnicy kursu otrzymują tradycyjną pocztą dodatkowe materiały uzupełniające.

Oczywiście można też od razu zająć się inwestycjami w akcje. Tu pomocna okaże się strona The Motley Fool (http://www.fool.com). Szkoła (The Fools School) zapewnia trzynastostopniowy kurs inwestycji począwszy od kupna indeksów a skończywszy na stylach inwestycyjnych takich jak "Dow Dywidend", który wymaga spędzenia około jednej godziny w roku przy kupowaniu dziesięciu spółek, dających najwyższe dywidendy. Piękno takich metod leży w ich prostocie!

Jeżeli pomimo ukończenia internetowych kursów nie jesteś jeszcze gotowy do inwestowania gotówki, możesz spróbować swoich sił w grze symulującej giełdę (http://www.finalbell.com). Przy odrobinie szczęścia i przebiegłości można tam nawet wygrać... prawdziwe pieniądze - taką nagrodę otrzymują osoby uzyskujące największe dochody z inwestycji. Udział w takich symulacjach jest oczywiście darmowy (w Polsce podobną symulację pod adresemhttp://www.onet.pl/gra/register.asp prowadzi Optimus Net).

JAK WYBRAĆ AKCJE

Wśród niezliczonej ilości stron poświęconych inwestycjom giełdowym do najlepszych, jeśli chodzi o rzetelność i ilość informacji, należą na pewno Daily Stocks (http://www.dailystocks.com) i Wall Street Research (http://www.wsrn.com). Obie strony WWW to podstawowe źródła informacji ułatwiające wybór akcji - gromadzą mnóstwo analiz, dane rządowe oraz serwisy brokerskie.

Kolejna warta odwiedzin strona WWW, to Yahoo Finance (http://quote.yahoo.com) - bardzo rzeczowe źródło informacji na temat akcji oraz funduszy powierniczych. Poza analizami, informacjami dotyczącymi notowanych spółek, a nawet prognozami znajdziemy tutaj wykresy kursów akcji w dowolnym okresie.

Zainteresowani powinni odwiedzić witrynę prowadzoną przez znanego wydawcę analiz funduszy powierniczych, czyli MorningStar.net (http://www.morningstar.net). Strona dostarcza raporty na temat 7000 funduszy powierniczych, oferuje też pełną gamę wykresów i podstawowych wskaźników statystycznych wybranego funduszu lub spółki.

Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego ceny twoich akcji nagle spadły, nieocenionym źródłem będzie EDGAR (Electronic Data Gathering and Retrieval - czyli Zbieranie i Przeszukiwanie Elektronicznych Informacji) system używany przez notowane na giełdzie spółki, a służący do przekazywania informacji do SEC (US Security and Exchange Commision - czyli amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych -http://www.sec.gov lubhttp://www.freeedgar.com). Informacje zbierane przez SEC są dostępne za darmo, ale dopiero w 24 godziny po ich otrzymaniu przez komisję.

Jeżeli jednak zależy nam na bardzo szczegółowych informacjach i dokładniejszych analizach, oczywiście trzeba za nie zapłacić. Nieocenionym i niedrogim źródłem takich informacji jest InvesTools (http://www.investools.com) gdzie zapłacimy od 25 centów za "news", a do 50 USD za raporty analityczne.

Ponadto inwestorzy mogą korzystać z usług The Street.com (http://www.thestreet.com) oraz Quote.com (http://www.quote.com). The Street.com za jedyne 6,95 USD lub 9,95 USD codziennie będzie przesyłać nam pocztą elektroniczną biuletyn z wszelkimi niezbędnymi informacjami - m.in. wyniki sesji, wykresy i prognozy.

WYBIERAMY BROKERA

Przy wyborze brokera wydatnie pomogą nam strony WWW, zajmujące się monitorowaniem brokerów online. Oferują one porady oraz dokładne informacje uwzględniające wysokość opłat, dostęp do informacji itd. Do najlepszych witryn tego typu należą Onlineinvestors.com (http://www.onlineinvestors.com) oraz Gomez Advisors (http://www.gomezadvisors.com).

Podstawowym kryterium przy wyborze brokera - oczywiście poza kwestiami bezpieczeństwa twoich pieniędzy - są opłaty i prowizje jakie musisz ponosić przy dokonywaniu transakcji giełdowych.

Prowizje zwykle oscylują pomiędzy 8 USD do 29 USD od transakcji, a czasami nawet mniej - np. Web Street Securities (http://www.webstreetsecurities.com) nie pobiera prowizji od transakcji na rynku jeśli zlecenia opiewają na tysiąc akcji i więcej. Uznani brokerzy na rynku, tacy jak Charles Schwab (http://www.schwab.com) czy Datek (http://www.datek.com) w ramach niskich opłat dostarczają również wykres podstawowych wskaźników, wyniki sesji giełdowych oraz proste analizy.

Nową usługą - do niedawna niedostępną przez Internet - jest możliwość nabycia akcji nowych, nie notowanych jeszcze spółek (IPO- Initial Public Offering). Zakupy akcji na rynku pierwotnym online umożliwiają tacy brokerzy jak Schwab, E-trade (http://www.etrade.com) oraz DLJ Direct (http://www.dljdirect.com). Od niedawna pojawiają się nawet strony WWW poświęcone wyłącznie ofertom publicznym np. IPO.com (http://www.ipo.com). Niestety, indywidualni ("mali") inwestorzy nie zawsze mogą nabyć akcje w ofercie publicznej ze względu na wiele ograniczeń.

Aby zacząć inwestować online, wystarczy dysponować przeglądarką, która współpracuje z protokołem Secure Socket Layer - czyli Netscape 3.0 i Microsoft Explorer 3.0 bądź wersjami późniejszymi. Jeśli już otworzyłeś swój pierwszy rachunek inwestycyjny wystarczy teraz przesłać pieniądze. Wielu brokerów online otworzy rachunki nie wymagając "minimalnej kwoty", niektórzy żądają jednak posiadania na rachunku minimum 1000 USD lub nawet 10000 USD i więcej.

ŻYWOT INWESTORA

Teraz kiedy już posiadasz rachunek i jesteś dumnym posiadaczem skrzętnie dobranego portfela inwestycyjnego musisz "trzymać rękę na pulsie" i śledzić giełdowe losy twoich akcji. W Sieci niemal wszystkie strony WWW poświęcone finansom, umożliwiają bezpłatne śledzenie portfela. Jedną z najlepszych pod tym względem jest Yahoo Finance (http://quote.yahoo.com).

Warto odwiedzać także InfoBeat (http://www.infobeat.com). Serwis ten oferuje codzienne raporty, w których obok wiadomości i danych finansowych możesz znaleźć pliki (dostępne w różnych formatach) z notowaniami giełdowymi, które można dowolnie edytować za pomocą specjalnych programów giełdowych. Niestety aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat własnych dochodów (opłaconych prowizji od transakcji, podatków itd.) należy większość danych wprowadzać ręcznie.

GIEŁDOWE RODZINY

Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie we własnych inwestycjach bądź jesteś w nich osamotniony spróbuj dołączyć do jednego z 33 000 klubów inwestycyjnych w Ameryce. Członkowie klubów inwestują wspólne pieniądze w określony przez siebie portfel, tworząc swojego rodzaju niewielkie fundusze powiernicze. Spośród tych 33 000 ponad 120 to inwestycyjne kluby internetowe. Najstarszy, sześcioletni klub Windy City Investments Club dysponuje środkami w wysokości 200000 USD. Ponieważ prawo zabrania reklamowania takich funduszy w celu rekrutacji nowych członków, pewną trudność może sprawić odnalezienie jednego z nich w Sieci.

POLSKA RZECZYWISTOŚĆ

Strony internetowe poświęcone polskiej giełdzie koncentrują się przede wszystkim na wiadomościach archiwalnych. Polski inwestor nie ma możliwości śledzenia na bieżąco, poprzez Internet dogrywki czy notowań ciągłych. Dostępne są za to bezpłatne informacje archiwalne - wyniki finansowe spółek a także analizy (po wniesieniu pewnych opłat).

Najważniejszą, pozycją w przewodniku internetowego inwestora jest na pewno strona Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (http://www.gpw.com.pl/gpw/mapa1.htm). Z racji swojej funkcji serwis GPW, jest najrzetelniejszym źródłem informacji na temat rynku kapitałowego w Polsce. Znajdziemy tu najważniejsze regulacje prawne, informacje dotyczące spółek giełdowych wyniki i statystyki sesji, a także podstawowe informacje na temat wszystkich biur maklerskich działające w Polsce.

Witryna GPW nie jest jednak wystarczającym źródłem informacji potrzebnych inwestorowi do podejmowania trafnych decyzji. Chlebem powszednim, dla każdego kto próbuje inwestować na giełdzie jest poszukiwanie aktualnych informacji nie tylko o spółkach, ale również na temat nastrojów panujących na rynku, uwarunkowań politycznych itd.

W obecnej chwili każde szanujące się pismo poświęcone rynkowi kapitałowemu posiada swoją witrynę w Internecie. Do najlepszych polskich serwisów kapitałowych należą m.in. strona giełdowej gazety Parkiet (http://www.parkiet.com.pl), niedawno powstały serwis Tygodnika Finansowego (http://www.invest.com.pl), Olimp (http://www.olimp.com.pl) czy weteran polskiej sieci jakim jest Yogi (http://yogi.ippt.gov.pl/gielda.html). Niektóre z nich dostarczają informacji z serwisu Reuters, umożliwiają przeglądanie wykresów cen akcji itd.

Cennym źródłem informacji mogą być strony biur maklerskich, chociaż część z nich to strony wyłącznie reklamowe. Liderem wśród biur, szczególnie jeśli chodzi o Intrenet jest DM Banku Ochrony Środowiska SA. Jest to jedyne biuro maklerskie w Polsce, które umożliwia otwarcie i prowadzenie rachunku poprzez Internet. Minimalna kwota wymagana przy otwarciu rachunku to 15 000 zł. Prowizja przy dokonywaniu transakcji przez Internet jest liniowa i wynosi tylko 0,8% - jest więc całkiem atrakcyjna. Z usług brokerskich online korzysta już ponad 150 osób, przede wszystkim jednak z zagranicy. Ponadto jak poinformował mnie Michał Wojciechowski z Zespołu Usług Internetowych DM BOŚ S.A., biuro planuje umożliwić internetowym inwestorom dokonywanie zakupów akcji na rynku pierwotnym.

Wszystko wskazuje zatem na to, że polski rynek kapitałowy w Internecie rozwija się dynamicznie i prawdopodobnie już wkrótce będziemy mieli możliwość korzystania z usług do jakich dostęp mają zachodni inwestorzy.

Adresy biur maklerskich posiadających witryny w Internecie:

Dom Maklerski Banku Śląskiego S.A. -http://www.dmbsk.com.pl -

BIG BG Sp. z o.o. -http://www.bmbg.com.pl

Bank Zachodni S.A. we Wrocławiu -http://www.dmbz.com.pl

Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy -http://www.perytnet.pl/bdmpkobp/page.html

Wielkopolski Bank Kredytowy S.A. -http://www.wbk.com.pl/cbm/cbm.html

Powszechny Bank Kredytowy S.A. -http://www.bmpbk.com.pl

Dom Maklerski INSTALEXPORT S.A. -http://www.olimp.com.pl

Bank Ochrony Środowiska S.A. -http://www.dmbos.com.pl

ING Baring Securities -http://www.ing-barings.com.pl

Dom Maklerski BMT S.A. -http://www.bmt.com.pl

Rynek kapitałowy w Polsce -http://yogi.ippt.gov.pl/gielda/gielda.html

Giełda papierów wartościowych -http://www.gpw.com.pl/gpw/mapa1.htm

http://sunsite.icm.edu.pl/home/jarek/

Giełda wierzytelności pieniężnych -http://www.medianet.com.pl/~gwp/

Pomoce:

http://www.parkiet.com.pl/

http://www.xinfi.com.pl/

http://www.banki.com/banki.html

Narodowe fundusze inwestycyjne:

http://www.druginfi.com.pl/

http://www.nfiprogress.com.pl/

http://www.nfi3.com.pl/

http://www.xinfi.com.pl/

Fundusze powiernicze:

http://www.atut.pl/

Do niedawna zakup akcji oraz giełda były dla Polaków zjawiskami obcymi, czymś nierzeczywistym, spotykanym jedynie w amerykańskich filmach. Teraz, dzięki Internetowi, korzystając wyłącznie z własnego komputera możemy inwestować nasz kapitał praktycznie na całym świecie.