Rekiny z Wall Street okradzione z aplikacji do zarządzania transakcjami giełdowymi

Były programista banku Goldman Sachs, jednej z największych instytucji finansowych z Wall Street, został zatrzymany przez FBI pod zarzutem kradzieży oprogramowania. Aplikacja zapewniała zautomatyzowaną obsługę transakcji giełdowych i towarowych.

Jak wynika z dokumentów sądowych, Siergiej Alejnikow przed 5 czerwca br., kiedy odszedł z banku, skopiował, zaszyfrował i przesłał na serwer w Niemczech ok. 32 MB kodu. Federalne Biuro Śledcze odnotowało, że programista dokonywał transferu z komputera w biurze czterokrotnie, w dniach 1, 4 i 5 czerwca (będąc w pracy, jak i łącząc się z pecetem zdalnie).

Alejnikow próbował zatrzeć ślady swojej działalności, kasując program szyfrujący. Podjął również próbę wykasowania pliku historii, jak się okazało - nieskuteczną (system komputerowy banku zachowywał bowiem kopię zapasową plików historii każdego z użytkowników).

Alejnikow został zatrzymany na lotnisku Newark w New Jersey. Ze złożonych przez niego wyjaśnień wynika, że faktycznie dokonał zarzucanych mu czynów, ale "chciał tylko zatrzymać pewne pliki open source, nad którymi pracował, jednak później zorientował się, że w jego posiadaniu znajduje się więcej danych, niż zamierzał".

Nowojorski zastępca prokuratora generalnego Joseph Facciponti uważa, że jeśli dane przesłane przez Alejnikowa trafią w niepowołane ręce, może to "narazić na szwank amerykańską gospodarkę" oraz doprowadzić do manipulacji na rynkach finansowych.


Zobacz również