Reklamy w Gmailu dostosują się do odbiorcy

Google wprowadza nowy system dostarczania reklam w Gmailu. Poczta będzie sprawdzać zainteresowania oraz aktywność użytkowników i przesyłać im tylko te reklamy, które mogą ich zainteresować. Cała procedura ma działać podobnie jak Priorytety (Priority Inbox).

Gmail uznał, że do skrzynki pocztowej użytkowników ciągle trafia zbyt wiele reklam, mimo wysiłków ich ograniczenia. Są one często nieistotne dla odbiorcy i w efekcie irytują. Zespół poczty Google postanowił więc ulepszyć selekcję reklam przesyłanych użytkownikom.

Można powiedzieć, że Gmail będzie czytał maile i na podstawie ich treści pozna zainteresowania odbiorców i prześle reklamy zbliżone tematycznie. Brzmi to kontrowersyjnie, ale Google mówi, że cała procedura jest automatyczna. Nikt nie będzie osobiście czytał maili użytkowników, a informacje nie będą przekazywane reklamodawcom.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Jak sprawdzić, co Google wie o Tobie?

Procedura jest zbliżona do tej zastosowanej w funkcji Priorytety (Priority Inbox), która pomaga wyszukać wiadomości najcenniejsze dla odbiorców. Obecnie również reklamy będą dopasowywane do użytkownika na podstawie jego aktywności. Jeśli często otwiera reklamy wycieczek zagranicznych i wysyła maile na ten temat, to otrzyma kolejne oferty tego typu.

Jeśli jednak Gmail wybierze nieinteresujące reklamy, to użytkownik może oznaczyć je jako spam i nie będzie dostawał podobnych. Na początku nowe reklamy zostaną wprowadzone tylko w niektórych kontach. Z czasem dotrą do wszystkich. Z funkcji tej nie będzie trzeba korzystać. Google daje możliwość jej wyłączenia w opcjach konta pocztowego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: