Rękopisy z Qumran trafiły do Sieci

Korzystając z technologii Google'a, Muzeum Narodowe Izraela udostępniło w Internecie pierwszą część zwojów znad Morza Martwego. W latach 1947-1956 zostały one znalezione niedaleko ruin Qumran w Izraelu.

Rękopisy znalezione w Qumran to zbiór około 800 dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku. Przez niemal 2000 lat były one ukryte w 11 grotach położonych nad Morzem Martwym.

Znaczenie zwojów podkreśla fakt, że są one datowane na okres od II w. p.n.e. do I w. n.e. W tym czasie okolice Qumran zamieszkiwała mało znana wspólnota, której działalność nie wykracza poza 68 r. n.e., czyli początki powstania antyrzymskiego w Judei. Wśród dokumentów znajdują się liczne teksty biblijne, m.in. fragmenty każdej z ksiąg Biblii Hebrajskiej (tożsamej z protestanckim kanonem Starego Testamentu) z wyjątkiem Księgi Estery.

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe i przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [02.12.2022]
  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [12.02.22]

Wystawa w Sieci jest w pełni interaktywna. Umożliwia powiększanie i pomniejszanie zwojów - każdy został sfotografowany aparatem z matrycą 1200 megapikseli, czyli do 200 razy większą niż w standardowym aparacie cyfrowym. Po kliknięciu na obszarze oryginalnego tekstu, możliwe jest również uzyskanie angielskiego tłumaczenia.

Jednym z najważniejszych tekstów umieszczonych na stronie muzeum jest Zwój Izajasza.

Rękopisy z Qumran trafiły do Sieci

Interaktywna wystawa zwojów znad Morza Martwego to kolejny wspólny projekt Google i Muzeum Izraela. Prezentuje starożytne rękopisy znalezione w okolicy Qumran w latach 1947-1956.

Zawiera on kompletny tekst biblijnej Księgi Izajasza, którą czytać można wers po wersie - w hebrajskim oryginale oraz z tłumaczeniem. Wystawa pokazuje również interesujące zwoje niezwiązane bezpośrednio z Biblią, takie jak "Zwój Wojny" czy "Reguła Zrzeszenia" opisująca zasady panujące we wspólnocie Qumran.

Zwoje znad Morza Martwego to nie pierwszy projekt wspólnie zrealizowany przez Muzeum Narodowe Izraela w Jerozolimie i firmę Google. Innym przykładem tej współpracy jest publikacja ponad 138 tysięcy fotografii należących do Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.

Google zapowiedziało już publikację w Internecie kolejnych manuskryptów z Qumran.

***

Zwoje mają szczególną wartość dla wszystkich zainteresowanych tematyką Biblii. Ponad 200 odnalezionych tekstów biblijnych niemal w stu procentach potwierdza obecne brzmienie ksiąg Starego Testamentu. Wśród naukowców istnieje też pogląd, jakoby jeden z rękopisów zawierał słowa z Ewangelii według Marka 6:52-53, co byłoby najstarszym zachowanym fragmentem manuskryptu Nowego Testamentu.