Rekord bankructw

Liczba bankructw zgłoszonych w Stanach Zjednoczonych osiągnęła w II kwartale br. rekordowy poziom. Wkrótce zmieniają się przepisy prawa upadłościowego i wnioski masowo składają osoby fizyczne.

Od kwietnia do czerwca br. w sądach amerykańskich złożono ponad 467,3 tys. wniosków o ochronę w upadłości. Wzrost można wiązać z faktem, że będący w kłopotach konsumenci składają szybciej wnioski, by zdążyć przed wprowadzeniem nowych przepisów prawa upadłościowego. Wejdą one w życie 17 października br. Z całej liczby wniosków 458,6 tys. stanowią wnioski o uznanie bankructwa osobistego osób fizycznych, a 8,7 tys. - wnioski złożone przez firmy.

Podpisane przez prezydenta Busha na początku br. poprawki do przepisów o upadłości to najistotniejsze zmiany od 25 lat. W myśl nowelizacji o wiele trudniej będzie po ogłoszeniu upadłości uzyskać wymazanie długów. O zmiany zabiegało od ok. 8 lat lobby kredytodawców.

Amerykański Instytut Upadłości przewiduje, że do września br. należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby wniosków upadłościowych. Wcześniej liczba wniosków utrzymywała się na stabilnym poziomie. W okresie 12 miesięcy do końca czerwca br., liczba wniosków o upadłość sięgnęła 1,637 mln - w poprzednim analogicznym okresie było to 1,636 mln.


Zobacz również