Rekord pobity

Nowa, rewolucyjna technologia zapisu danych pozwoliła firmie Hitachi na wyprodukowanie jednocalowych dysków o pojemności 5 GB.

Koncern Hitachi poinformował, iż inżynierom firmy udało się wyprodukować dysk twardy o największej na świecie gęstości zapisu wynoszącej 52,5 GB na cal kwadratowy. Poprzedni rekord (50 GB) należał do amerykańskiej firmy Read-Rite. Nowa technologia Hitach, opracowana wspólnie z grupą Association of Super-Advanced Electronics Technologies, pozwala na zapisanie 5 GB danych (pojemność krążka DVD) na dysku wielkości jednego cala. Japoński koncern sądzi, iż małe napędy o tak dużej pojemności mogłyby znaleźć zastosowanie w różnych urządzeniach przenośnych, zapewniających dostęp do Internetu (webpady, telefony komórkowe itp.), a także w notebookach czy nawet w produkowanych w przyszłości telewizorach.

Technologia zastosowana przez Hitachi polega na zastąpieniu tradycyjnej metody horyzontalnego zapisu danych zapisem wertykalnym (w głąb powłoki magnetycznej). Japoński koncern oświadczył, iż przy wykorzystaniu nowej technologii będzie w stanie w ciągu dwóch lat produkować (na skalę komercyjną) miniaturowe dyski twarde o gęstości zapisu 80-100 GB na cal kwadratowy.


Zobacz również