Rekord podkręcania procesora pobity, bariera 8 GHz - przekroczona

Serwis XbitLabs donosi o pobiciu rekordu podkręcania częstotliwości procesora. Jeden z użytkowników forum XtremeLabs przyspieszył zegar procesora Intel Celeron D 347 do prawie 8,2 GHz!

PC World testy - procesory

Intel Celeron D 347 wykonany jest w procesie technologicznym 65 nm i wykorzystuje mikroarchitekturę NetBurst. Jego standardowe taktowanie wynosi natomiast 3,06 GHz.

Zobacz również:

  • Rekord podrkręcania pamięci DDR5 pobity
  • MediaTek Dimensity 9000+ zmienia balans na rynku procesorów mobilnych

Użytkownik forum XtremeLabs.org, ukrywający się pod pseudonimem TiN, korzystając z płyty głównej DFI LanParty UT P35, pamięci OCZ i systemu chłodzącego z ciekłym azotem, zwiększył tę wartość do poziomu 8199,5 MHz.

Wg XbitLabs jest to najwyższa częstotliwość taktowania procesora kiedykolwiek osiągnięta w procesie overclockingu i zweryfikowana przez internetową bazę danych narzędzia diagnostycznego CPU-Z.

Intel na wysokich obrotach

Użytkownik forum XtremeLabs nie przeprowadził niestety benchmarków przetaktowanego Celerona, wobec czego nie znamy wydajności tak podkręconego układu.

Potencjał zwiększenia wydajności procesorów Intela jest zazwyczaj bardzo duży. Niektóre modele można przetaktować przynajmniej o kilkadziesiąt procent, co sprawia, że podkręcanie starego układu jest poważną alternatywą dla kupna nowego.