Rekordowa encyklopedia

Firma Nupedia, opierając się na filozofii wspólnej pracy oraz angażując w przedsięwzięcie open source specjalistów i ochotników z całego świata, postanowiła stworzyć największą, internetową encyklopedię.

Firma Nupedia postanowiła wykorzystać coraz bardziej popularną i efektywną filozofię swobodnego dostępu do kodów programów, wspólnej pracy i współdzielenia informacji zwaną "open-source" (dzięki której powstał m.in. system Linux) do stworzenia największej na świecie internetowej encyklopedii.

Nupedia zamierza stworzyć obszerną bazę danych, uporządkowaną alfabetycznie i tematycznie, zawierającą informacje na wszelkie możliwe tematy. Projekt nie zawiera jeszcze oryginalnych materiałów, a jedynie odnośniki do innych stron z poszukiwaną informacją, ale przedstawiciele Nupedii oświadczyli, że serwis zostanie ukończony i uruchomiony w pełnej wersji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Encyklopedia Nupedii przeznaczona będzie dla indywidualnych użytkowników, a wszyscy internauci będą mieli bezpłatny dostęp do wszelkich zgromadzonych w niej informacji.

Najgroźniejszym konkurentem dla Nupedii jest Encyklopedia Britannica, której zasoby zostały niedawno całkowicie bezpłatnie udostępnione w Internecie. "Mamy zamiar pokonać encyklopedię Britannica - robimy właściwie to samo co oni, z tą różnicą, że robimy to lepiej" - oświadczył bez ogródek prezes Nupedii Larry Sanger.