Rekordowe Wi-Fi

Przedstawiciele niewielkiej amerykańskiej firmy, Microserv Computer Technologies, dostawcy usług internetowych, twierdzą, że udało im się ustanowić nowy rekord zasięgu bezprzewodowej komunikacji - ponad 220 km.

Microserv, korzystając ze sprzętu firmy Trango Broadband Wireless, utworzyła bezprzewodowe połączenie między szczytami dwóch wzgórz w Idaho. Chociaż do komunikacji użyto pasma 2,4-5,8 GHz, platformą, na jakiej utworzono połączenie, nie był standard 802.11 ale droga radiowa. Ponadto, korzystano z zewnętrznych anten PacWireless. Za pomocą tak utworzonego połączenia można było przesyłać dane z wykorzystaniem protokołu FTP z prędkością 2,3 megabitów na sekundę.

W lipcu br. grupa studentów utworzyła na terenie pustyni w stanie Nevada sieć złożoną z dwóch komputerów, własnoręcznie wykonanych anten Wi-Fi oraz zestawu anten satelitarnych, dzięki czemu udało im się przesłać dane na odległość ok. 201 km (standard 802.11b, prędkość połączenia - 11 megabitów na sekundę).

Odbyło się to w ramach konkursu Defcon Wifi Shootout Contest - jego przedstawiciel, Dave Moore, nie jest skłonny łatwo oddawać "swojego rekordu" firmie z Idaho. "To możliwe, że Microserv udało się to, o czym mówią. Nasz rekord podlegał jednak ścisłej weryfikacji czterech niezależnych sędziów", podkreśla Moore.