Rekordowe plujki

Szybkie i dokładne atramentówki Lexmarka z serii Zx5.

Szybkie i dokładne atramentówki Lexmarka z serii Zx5.

Pod koniec marca Lexmark zaprezentował nową serię , oznaczaną symbolem Zx5. W skład tej rodziny wchodzi 6 urządzeń - Z25, Z35, Z45, Z55, Z65 i Z65n (Z65 z wbudowaną obsługą sieci) – oferujących rozdzielczość od 1200x1200 dpi w przypadku najniższego modelu Z25 do 3600x1200 dpi w Z55, a nawet aż 4800x1200 dpi w Z65!

Uzyskanie tak wysokich rozdzielczości, najwyższych wśród atramentówek, było możliwe dzięki zastosowaniu nowych głowic drukujących, wyposażonych w dysze wytwarzające krople o pojemności tylko 3 pl. Co ciekawe, w głowicy znajdują się też dysze o większej średnicy, dające krople o pojemności 10 pl. Takie podwójne rozwiązanie pozwala na szybki druk w niższych rozdzielczościach. Producent deklaruje, że nowe drukarki są znacznie szybsze od poprzedników, oferując od 9 str./min w czerni i 6 w kolorze w Z25 do 21 str./min w czerni i 15 w kolorze w Z65.

Urządzenia wyposażono w zupełnie nowe sterowniki, ułatwiające pracę z drukarką, a obsługę ułatwia ponadto system automatycznego rozpoznawania rodzaju papieru (działa na zasadzie optycznej, analizując odbicie światła od nośnika; można go wyłączyć w sterowniku) i wyrównywania wkładów z (również metodą optyczną na arkuszu kalibrującym umieszczonym na stałe wewnątrz drukarki).

Mieliśmy okazję przetestować przedprodukcyjną wersję modelu Z45, plasującego się pośrodku rodziny Zx5: jego maksymalna rozdzielczość to 2400x1200 dpi, zaś szybkość druku wynosi 15 str./min w czerni i 9 str./min w kolorze.

Drukarka instaluje się bez żadnego problemu na porcie USB, a sterowniki – po polsku – zamiast określeń technicznych używają opisów wzorowanych na kreatorach, co docenią osoby mało doświadczone w obsłudze sprzętu. Bardzo rozsądnie opracowano okno ogólnych ustawień drukarki w Panelu sterowania: opcje specyficzne dla drukarki Lexmarka znajdują się na jednej, osobnej karcie, nie mieszając się ze standardowymi ustawieniami Windows.

Lexmark Z45 używa czterech trybów wydruku i czterech rozdzielczości: 2400, 1200, 600 i 300 dpi. Ich związek z określeniami opisowymi nie musi być dosłowny. Sterownik pozwala np. na ustawienie najwyższej jakości na zwykłym papierze, chociaż system pomocy przestrzega przed takim połączeniem.

Na pochwałę zasługuje system predefiniowania ustawień w sterowniku. Można je zapamiętać pod własną nazwą i potem wywoływać bez konieczności ustawiania wszystkiego od nowa (ale prawdę mówiąc, nie jest tego zbyt wiele).

Nasze nieformalne testy potwierdziły deklaracje producenta odnośnie szybkości: Z45 drukuje 20 procent szybciej od poprzednika (Z43) i mniej więcej tak szybko, jak najlepszy Lexmark z dotychczasowej serii (Z53). Czas wydruku 15 stron czystych wyniósł 243 s, zaś zdjęcia – 312 s (wyniki konkurentów znajdziesz w PCWK 3/02, str. 38). Drukarki Lexmarka zawsze pracowały szybko, ale nowy model wyprzedza nawet większość urządzeń HP.

Jeśli chodzi o jakość wydruków, to nie jest powalająca. Wysoka rozdzielczość utrzymuje się tylko dla czystych kolorów, natomiast symulacja barw mieszanych jest bardzo słaba, a na fotografiach brakowało wielu szczegółów. Tekst jest co prawda dobrej jakości, ale drukowany jest z maksymalną szybkością, bez marginesu tolerancji.

Pamiętać trzeba jednak, że testowaliśmy sprzęt w wersji jeszcze przedprodukcyjnej, a wyniki w dużej mierze zależały od marki i typu użytego papieru.

Więcej informacji:

Printmark, tel. 0801305801

www.lexmark.com.pl

Cena: 419 zł