Rekordowe udziały AMD w rynku

Do AMD należy obecnie rekordowo duży udział w rynku procesorów x86. Dzięki dużemu popytowi na układy Turion firma posiada 23,3% rynku CPU. W poprzednim kwartale udziały AMD były o 1,3% mniejsze. Główny konkurent firmy, korporacja Intel, zwiększyła natomiast swój udział na rynku serwerów. Ogólny udział Intela wzrósł w ostatnim kwartale z 73 do 76,1% rynku.

Na wzroście gigantów straciły takie firmy jak Transmeta Corp. i Via Technologies. Posiadają one obecnie 0,6% rynku układów x86.

Wbrew oczekiwaniom, premiery układów Core 2 Duo i Core 2 Extreme nie miały znaczącego wpływu na udziały Intela i AMD w rynku. Zdaniem firmy Mercury Research, przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż wraz z premierą CPU Intel nie rozpoczął sprzedaży nowych chipsetów ze zintegrowanymi rdzeniami graficznymi.

Wygląda więc na to, że obaj giganci okopują się na swoich pozycjach, a na rynku w najbliższym czasie nie zajdą żadne przełomowe zmiany. Umacnianie się wielkich graczy na ich pozycjach odbywa się kosztem niewielkich firm, które mogą w przyszłości zostać zmuszone do wycofania się z produkcji układów x86.