Rekordowe wyniki Apple w III kwartale

W minionym kwartale Apple zanotował najwyższy zysk w historii. Przy obrotach rzędu niemal 10 mld USD zysk netto przekroczył 1,65 mld USD. Od lipca do września br. nabywców znalazło 3,05 mln komputerów Mac i 7,4 mln telefonów iPhone. W skali roku o 8 proc. spadła sprzedaż odtwarzaczy iPod.

Trzeci kwartał br. koncern zamknął zyskiem netto w wysokości 1,67 mld USD przy przychodach 9,87 mld USD. W porównaniu z zeszłym rokiem oznacza to wzrost odpowiednio o 46 proc. i 44 proc. Kwartalne wyniki finansowe Apple były zdecydowanie wyższe od wcześniejszych prognoz analityków finansowych. Prognozy niezależnych analityków zakładały bowiem zysk na poziomie ok. 1,3 mld USD i obroty rzędu 9,2 mld USD.

W skali roku trzeci kwartał br. przyniósł m.in. 17-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży komputerów klasy Mac. W ciągu trzech miesięcy Apple sprzedał ok. 2,3 mln komputerów przenośnych i nieco ponad 700 tys. stacjonarnych. To odpowiednio o 35 proc. więcej i 16 proc. mniej niż przed rokiem. Aż o 42 proc. wzrosła sprzedaż komputerów marki Apple w regionie Azji i Pacyfiku. Od lipca do września br. sprzedano również o 0,5 mln więcej telefonów iPhone niż przed rokiem. Nabywców znalazło prawie 7,4 mln takich urządzeń wobec 6,9 mln w trzecim kwartale 2008 roku. Spadła jednak sprzedaż odtwarzaczy iPod. W ciągu ostatniego kwartału rozliczeniowego sprzedano 10,2 mln takich urządzeń. To o 8 proc. mniej niż przed rokiem.

Prognozy na ostatnie trzy miesiące 2009 roku zakładają przychody na poziomie nawet 11,6 mld USD. Planowany zysk netto ma być nieco niższy od wyniku za ostatni kwartał. Pod koniec września Apple dysponował gotówką w wysokości 34 mld USD.

Czytaj też:

AMD bliżej rentowności?

IBM: niższe obroty, ale wyższe zyski za III kwartał

Google zarabia coraz więcej