Rekordowy Mydoom

Robak pocztowy Mydoom, który od wczoraj masowo rozsyła się w Sieci, już zastąpił innego "insekta" - Sobiga - na pierwszym miejscu listy najbardziej aktywnych robaków pocztowych w historii Internetu. Według danych firmy MessageLabs, wczoraj po południu co 12 wysyłany na całym świecie e-mail był zarażony przez Mydoom. Eksperci spodziewają się, że jego aktywność będzie powoli malała - tym bardziej, że do walki z Mydoom przyłączył się operator sieci KaZaA.

Więcej na temat robaka Mydoom pisaliśmy już wczoraj:http://www.pcworld.pl/news/63177.html

Zainfekowanie 1 na każde 12 maili to absolutny rekord - poprzedni "najaktywniejszy robak", Sobig, w kulminacyjnym momencie swojego działania był obecny w 1 na 17 wiadomości. Przedstawiciele firmy MessageLabs poinformowali też, że raptem kilka godzin po wykryciu robaka liczba zainfekowanych przez niego e-maili przekroczyła 1 milion.

Mydoom w pierwszej kolejności zaatakował USA i Kanadę, później uderzył na Dalekim Wschodzie, zaś wczoraj dotarł do Europy. Dziś "szaleje" już na całym świecie.

KaZaA kontra Mydoom

Z informacji dostarczonych przez producentów oprogramowania antywirusowego wynika, że Mydoom usiłuje rozprzestrzeniać się m.in. za pośrednictwem sieci P2P KaZaA. Dlatego też już wczoraj producent oprogramowania klienckiego sieci (KaZaA Media Desktop), firma Sharman Networks, udostępniła jego nową wersję. Nowość polega w niej na uaktualnieniu wbudowanego do KMD programu antywirusowego BullGuard - teraz radzi sobie on z Mydoomem. Dlatego też przedstawiciele Sharman Networks zalecają użytkownikom KaZaA jak najszybsze pobranie i zainstalowanie nowej wersji KDM. Program można znaleźć na stroniehttp://www.kazaa.com .

<b>Programy usuwające wirusa i pozostałości po nim z zakażonych komputerów można pobrać z naszego serwisu FTP pod adresem:</b>

<b>Produkt Computer Associates International, Inc.:</b>

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2717/Win32.Mydoom.A.Removal.Utility.1.0.1.html

<b>Produkt Symanteca:</b>

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2718/W32.Novarg.A.mm.Removal.Tool.1.0.html