Rekordowy kontrast w LCD LG

Współczynnik kontrastu to jeden z kluczowych elementów na który uwagę zwracają konsumenci. I dobrze, bo wysoki kontrast jest znacznie istotniejszy niż wysoka jasność czy kąty widzenia, które producenci LCD przedstawiają jako główne zalety swoich produktów. Najnowsze monitory LG dysponują rekordowym kontrastem. Przyjrzeliśmy się dwóm najnowszym modelom - Flatron L1770H oraz Flatron L1970HR wyznaczającym nowy poziom w tej kategorii.

Wysoka jasność to parametr, który w monitorze LCD ucieszy tylko i wyłącznie osoby używające monitora jako telewizora. W codziennej pracy wysoka jasność, którą wiele monitorów rzeczywiście oferuje, staje się wręcz szkodliwa dla zdrowia i niekorzystnie wpływa na efektywność i wygodę pracy. Co innego kontrast, ten współczynnik określający różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu jest bardzo ważny z kilku względów. Po pierwsze monitor o wysokim kontraście, nawet gdy skonfigurujemy go do pracy z optymalną jasnością (do pracy biurowej jest to 150 cd/m2) będzie prezentował obraz wyraźny, czytelny, a zarazem przyjazny dla wzroku. Po drugie niższa jasność i jednocześnie wysoki kontrast pozwolą na uzyskanie lepszych barw, czerń stanie się bardziej zróżnicowana i głęboka, a biel zachowa odpowiednią jaskrawość.

LG zaskakuje

Rekordowy kontrast w LCD LG

Oba modele L1770H i L1970HR poza rozmiarem nie różnią się stylistycznie

Oba nowe monitory LG wyposażono w nowoczesne matryce LCD - wersja Flatron L1770H ma przekątną 17, a Flatron L1970HR - 19". Matryce dysponują bardzo krótkim czasem reakcji, odpowiednio 4 i 2 ms (gtg, czyli szary,biały,szary). Rzeczywiście podczas testów nie zaobserwowaliśmy smużenia, w związku z czym monitory te zdecydowanie można polecić graczom i osobom często oglądającym na LCD filmy. Ci ostatni powinni jednak zwrócić uwagę na doskonały kontrast wyświetlaczy. LG zastosowało własne rozwiązanie o nazwie Digital Fine Contrast, co oznacza, że specjalny układ na bieżąco monitoruje rodzaj wyświetlanego obrazu i dynamicznie podbija jaskrawość elementów jasnych i obniża jasność ciemnych pól. Patent ten jest powszechnie stosowany w urządzeniach takich jak telewizory czy projektory, jednak producenci monitorów komputerowych stosowali go dotychczas bardzo rzadko.