Rekordowy wyrok dla filmowego pirata

Szkocki sąd skazał niejakiego Iana McNaughtona na 20 miesięcy więzienia za nielegalne kopiowanie i dystrybuowanie filmów i oprogramowania. Pirat został zatrzymany w grudniu 2002 r. - w jego mieszkaniu znaleziono wtedy tysiące pirackich płyt DVD i CD.

Podczas rewizji w domu McNaughtona znaleziono prawdziwą fabrykę płyt - mężczyzna kopiował filmy i muzykę na skalę niemal przemysłową. W jego "ofercie" znaleźć można było najnowsze przeboje kinowe i płytowe - m.in. filmy "Men In Black 2", "Moulin Rouge" oraz "Die Another Day", a także płyty zespołów Travis oraz R.E.M. Wartość nielegalnych kopii oszacowano na ponad 120 tys. funtów.

Iana McNaughtona skazano na 20 miesięcy więzienia - to najwyższy wyrok za produkowanie i dystrybuowanie pirackich filmów i muzyki w historii szkockiego sądownictwa (i jeden z najwyższych wydanych jak dotąd w Europie).

Przedstawiciel policji poinformował, że termin rewizji w domu Szkota wybrano nieprzypadkowo - funkcjonariusze spodziewali się, że pirat zwiększy produkcję przed świętami Bożego Narodzenia.


Zobacz również