Release Candidate Windows Server 2008

Microsoft udostępnił pierwszą wersję Release Candidate (RC 0) Windows Server 2008, znanego wcześniej pod nazwa kodową Longhorn.

RC0 jest pierwsza wersją wstępną zawierająca wbudowany "hypervisor" wirtualizacji o nazwie kodowej Viridian. Jednak według oświadczenia przedstawiciela firmy komponent ten nie jest jeszcze w stadium beta i jest nie tak dojrzały jak pozostała cześć Windows Server 2008.

Jeszcze w kwietniu Microsoft deklarował, że nowy system operacyjny jest w zasadzie kompletny w zakresie przewidywanych mechanizmów. Jednak "hypervisor", który ma konkurować z technologią wirtualizacji lidera rynkowego w tym zakresie - VMware, nadal będzie w formie CTP (Community Technology Preview) już po wydaniu finalnym Windows Server 2008 w pierwszym kwartale 2008r. Jego ostateczna wersja ma być gotowa w sześć miesięcy po wydaniu systemu operacyjnego.

Pierwsi użytkownicy testujący nowy system potwierdzają brak większych problemów z jego jakością - liczba pluskiew jest dużo mniejsza niż w wypadku Windows Server 2003 - i stwierdzają przy okazji, że więcej problemów przysparza im Windows Vista.

Główną bolączką pierwszych użytkowników jest brak aplikacji dostawców niezależnych dla tej wersji systemu. Także Internet Information Services 7.0 muszą oni wykorzystywać głównie w trybie kompatybilności z Windows Server 2003, aby niektóre aplikacje webowe mogły pracować poprawnie. Do końca br. użytkownicy nie spodziewają się większej liczby aplikacji niezależnych na ten serwer.

Microsoft zapowiedział też udostępnienie RC0 Windows Media Services 2008 oraz Community Technology Preview IIS 7.0 Media Pack.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: