Remis

Niezagrożony dotychczas standard wielokrotnego zapisu DVD, DVD-RAM, wkrótce będzie miał aż dwóch poważnych rywali. Do walki z konkurencją przygotowano następną generację napędów DVD-RAM.

Niezagrożony dotychczas standard wielokrotnego zapisu DVD, DVD-RAM, wkrótce będzie miał aż dwóch poważnych rywali. Do walki z konkurencją przygotowano następną generację napędów DVD-RAM.

Format DVD-RAM, popierany m.in. przez Hitachi, koncern Matsushita (Panasonic), Teac i Toshibę, był pierwszym - i do niedawna jedynym - standardem wielokrotnego zapisu DVD dostępnym dla masowego klienta. Konkurencyjny format DVD+RW, promowany m.in. przez HP, Philipsa, Ricoha, Sony i Yamahę, długo istniał wyłącznie na papierze i w prototypowych urządzeniach pokazywanych na targach komputerowych. Jedynie Pioneer ze swym DVD-R/RW miał szansę walczyć z DVD-RAM, lecz z powodu wysokiej ceny urządzeń ten najbardziej uniwersalny format służył tylko do profesjonalnych zastosowań. Dopiero przed wakacjami Pioneer wprowadził napęd DVR-A03 w cenie do zaakceptowania przez rynek masowy (test DVR-A03 znajdziesz w Aktualnościach numeru 7-8/2001).

DVD-RAM wygrał pierwsze starcie w zasadzie samą obecnością, ponieważ pod względem zgodności z innymi, powszechnymi standardami CD/ DVD jest zdecydowanie najmniej uniwersalny. Nośnik, zamknięty w plastikowej kasecie, jest dość duży i nie daje się odczytać w żadnym innym odtwarzaczu poza DVD-RAM; wyjątkiem są napędy DVD-ROM firmy Hitachi, które akceptują krążki DVD-RAM, tyle że dopiero po wyjęciu ich z kasety. Napędy DVD-RAM zapisują wyłącznie płyty zgodne z tym standardem - można zapomnieć o wypalaniu popularnych płyt CD-R/RW. Tymczasem formaty DVD-R/RW i DVD+RW są czy- tane w standardowych odtwarzaczach DVD, zaś nagrywarka Pioneer DVR-A03 (a także zapowiadane napędy DVD+RW) pełni także funkcję nagrywarki CD-R/RW.

Pierwsza generacja DVD-RAM umożliwiała zapis na nośnikach o pojemności 2,6 GB i pod tym względem ustępowała zarówno DVD-R/RW (4,7 GB), jak i DVD+RW (3 GB). Jednak dzięki dwustronnej konstrukcji płyty pojemność szybko zwiększono do 5,2 GB. Obóz DVD+RW został zmuszony do wstrzymania premiery swego standardu i prowadzenia prac nad zmianą specyfikacji na 4,7 GB. I tym razem DVD-RAM okazał się szybszy: wprowadzono drugą generację formatu, pozwalającą na zapis właśnie 4,7 GB danych na jednostronnym nośniku.

Przetestowaliśmy dwa napędy tego standardu: Toshibę SD-W2002 i prototypowy model DAD-8020B. Oba urządzenia wykorzystują interfejs ATAPI. Toshiba w pakiecie zawierała śrubki montażowe, kabel audio i IDE, a także płyty CD-ROM z oprogramowaniem do zapisu pakietowego InstantWrite 3.0 firmy VOB, odtwarzaczem filmów MPEG-2 WinDVD, aplikacjami multimedialnymi Liquid Pics i Music Mover oraz narzędziami Cool Little Tool. Do prototypowego napędu LG dołączono program InstantWrite 3.0.

Oba urządzenia poddaliśmy podobnym testom, co nagrywarki CD-R/RW. Oczywiście nie wykonaliśmy testów związanych z zapisem sesyjnym (wykonanie pliku obrazu, zapis z tego pliku i zapis w locie), gdyż nie mają one zastosowania w DVD-RAM, opierającym się wyłącznie na zapisie pakietowym. W tym trybie napęd optyczny traktowany jest tak samo, jak twardy dysk bądź dyskietka i pozwala na nagrywanie i usuwanie pojedynczych plików czy folderów. Programami CD Tach 98 i CDSpeed 99 zmierzyliśmy czasy dostępu i średnią szybkość odczytu płyt CD wyrażoną współczynnikiem X. Te same parametry dla płyt DVD sprawdził program DVDSpeed 99. Zmierzyliśmy także czas kopiowania folderu z płyty CD na twardy dysk, czas zrzucania ścieżek audio programem CDDAE i najważniejszy parametr: kopiowanie oraz nadpisywanie (ponowny zapis na istniejące już dane) na DVD-RAM.

Wynik testów

Wynik testów

Czasy dostępu oraz średnia prędkość dla CD-ROM okazały się minimalnie lepsze w przypadku napędu Toshiby, co wyraźniej dało się już zauważyć przy kopiowaniu folderu na twardy dysk. Natomiast odwrotna sytuacja zaistniała w przypadku odczytu płyt DVD, gdzie nieco szybszy okazał się LG.

Podobna zamiana ról miała miejsce podczas testu na szybkość zapisywania na DVD-RAM - LG był o włos szybszy w kopiowaniu na czystą płytę, ale w nadpisywaniu ustępował Toshibie, dając jednocześnie bardziej rozbieżne rezultaty.

Największe różnice dało się zauważyć w teście zrzucania audio. Napęd LG okazał się zdecydowanie lepszy, kopiując ścieżki prawie dwukrotnie szybciej od rywala. W tym pojedynku zmuszeni jesteśmy ogłosić remis, zwłaszcza że LG był modelem prototypowym. Decydującym kryterium zakupu może się okazać cena, która dla LG nie była ustalona w momencie testów.

Toshiba SD-W2002

Producent: Toshiba, www.toshiba-europe.com/diskproducts

Informacje: , tel. (022) 6755515, www.alstor.com.pl

Cena: 1864 zł

LG DAD-8020B

Producent: LG Electronics, www.lge.com

Informacje: LG Electronics Polska, tel. (022) 6061450, www.lge.pl

Cena: nieustalona