Renata Ratajczyk z Light Vision

Moje zainteresowanie sztuką komputerową wypłynęło bezpośrednio z mojej pracy nad fotografią tradycyjną, którą zajmuję się na poważnie już od około 10 lat.

'Moje zainteresowanie sztuką komputerową wypłynęło bezpośrednio z mojej pracy nad fotografią tradycyjną, którą zajmuję się na poważnie już od około 10 lat. Przejście z ciemni na warsztat komputerowy było dla mnie krokiem naturalnym, dającym mi wiele nowych możliwości, a udoskonalanie zdjęć na komputerze od razu bardzo mi się spodobało', twierdzi Renata Ratajczyk - fotografik korzystający z cyfrowej edycji obrazów.

'Wcześniej używałam różnych technik łączenia zdjęć w ciemni oraz stosowałam inne metody, aby nadać zdjęciom malarskości. Teraz rzeczy, które dawniej zajmowały mi często wiele godzin lub nawet dni pracy w ciemni, mogę zrobić niemal w mgnieniu oka. Poza tym komputer daje mi wiele innych możliwości, o których nawet dawniej nie marzyłam i obok aparatu fotograficznego stał się moim podstawowym narzędziem pracy', mówi Renata Ratajczyk.

Urodzona w Warszawie, mieszka obecnie w Toronto i od kilku lat, jak sama twierdzi, specjalizuje się w 'foto-ilustracjach' czyli ilustracjach będących kombinacją fotografii i technik komputerowych. Jej prace były publikowane w wielu magazynach, książkach oraz wykorzystywano je w kalendarzach, na kartkach pocztowych, plakatach, płytach CD i w reklamie. Oprócz tego zdjęcia i kompozycje komputerowe Renaty Ratajczyk są prezentowane w magazynach i galeriach internetowych m. in. w Kanadzie, USA, Polsce, Grecji, w Niemczech, we Francji i w Australii. Artystka bierze także udział w wystawach, zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach oraz sprzedaje swoje prace jako 'fotografie artystyczne', a wiele z nich jest już w posiadaniu kolekcjonerów sztuki.

Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

'Moją inspiracją jest mitologia, literatura fantastyczna, malarstwo, własne przemyślenia i tak zwane natchnienie. Nieraz w wyobraźni widzę mniej lub bardziej wyraźnie obrazy i po prostu je odtwarzam. Innym razem mam ogólny zarys pomysłu i detale powstają dopiero podczas pracy nad konkretnym projektem. Tworzę również obrazy komputerowe na zamówienie - ktoś poddaje mi ideę do zilustrowania - ja staram się ją przejrzyście i jasno przedstawić, a jednocześnie pokazać zgodnie z moim stylem. Interesują mnie też od dawna rzeczy niewyjaśnione, tajemnicze, mistycyzm, zaginione kultury i ukryte struktury myślenia. Ważne jest też dla mnie przedstawianie uczuć i nastrojów', twierdzi Renata.

Forest Nymph

Forest Nymph

W wywiadzie dla magazynu 'Digital Photo Corner' (http://www.dpcorner.com/pros/pro03_1.shtml ) precyzyjniej określa za co ceni swoich ulubionych malarzy: 'Caravaggio ze swoim wspaniałym oświetleniem, kolorami, gestami i wyrażaniem emocji, Leonardo Da Vinci i Raphael Santi z perfekcyjną i prostą kompozycję, skrupulatnością w szczegółach i niemal trójwymiarowymi efektami czy Michał Anioł - doskonały w przedstawianiu piękna ludzkiego ciała i ekpresyjnych wyrazów twarzy'. Renata bardzo lubi też twórczość malarzy z grupy 'przedrafaelowskiej' za ich symbolizm, aluzje mitologiczne i częste przedstawianie światów fantastycznych. Renata studiuje także prace fotografów, których podziwia, a w szczególności podoba jej się malarski styl Joyce Tennesona, Robert Farbera, Sarah Moon, Deborah Turbeville czy Aarona Jones'a i twierdzi, że 'nigdy nie powinniśmy przestać się uczyć, jeśli chcemy się rozwijać i doskonalić swoją sztukę'.