Rendezvous coraz popularniejsze

Technologia sieciowa Apple o nazwie Rendezvous, promowana przez koncern od momentu wprowadzenia na rynek systemu Mac OS X 10.2, staje się coraz bardziej popularna. Po zaktualizowaniu kodu źródłowego tej technologii i opublikowaniu go, do grona obsługiwanych w szerszym zakresie systemów dołącza Linux, Solaris, FreeBSD oraz Windows.

Rendezvous coraz popularniejsze

Znak rozponawczy technologii Rendezvous

Rendezvous to technologia konfiguracji sieci oparta o otwarty standard zwany Zeroconf. Pozwala ona komputerom oraz kompatybilnym urządzeniom na automatyczne odnalezienie i skonfigurowanie się w sieci lokalnej oraz komunikację, bez pomocy administratora oraz usług typu DHCP czy DNS (stąd też pojawia się określenie 'zero-configuration'). Jak powszechnie się podkreśla, jest to konkurencyjne rozwiązanie dla zaprojektowanej przez Microsoft technologii Universal Plug and Play (UPnP). Posunięcie koncernu Apple ma na celu umożliwienie developerom wykorzystanie kodu źródłowego standardu Rendezvous w ich własnych aplikacjach i zarazem popularyzację tej metody komunikacji.

Zamieszczony na stronie Apple plik określony mianem 'Technology preview' dla systemów Windows przeznaczony jest dla wersji 2000 oraz XP i umożliwia automatyczne wykrywanie w lokalnej sieci kompatybilnych serwerów HTTP i FTP z wykorzystaniem przeglądarki Internet Explorer. Zawiera on również kreator połączeń z drukarką, w tym również z urządzeniami komunikującymi się bezprzewodowo przy pomocy karty AirPort Extreme lub stacji bazowej AirPort Express Base Stadion.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Więcej informacji na temat Rendezvous:

http://developer.apple.com/macosx/rendezvous/