Renowacja muzeum - Slot 1 i Socket 370

Overclocking (podkręcanie) to temat ostatnio bardzo modny. Fakt, że procesory Core 2 Duo okazały się bardzo podatne na takie działania, jeszcze bardziej przyczyniło się do jego popularyzacji. Co jednak z użytkownikami naprawdę starego sprzętu? Czy z ich wysłużonych pecetów da się jeszcze cokolwiek wycisnąć? Z naszych obserwacji wynika, że całkiem spora liczba użytkowników wciąż pracuje na platformach opartych na Slot 1 i Socket 370. Dlatego w poniższym tekście przedstawimy metody podkręcania odrobinę przestarzałych procesorów - tak, aby nawet z wiekowych maszyn "wycisnąć" trochę więcej...

UWAGA: Zalecamy daleko idącą ostrożność podczas dokonywania opisanych w poniższym tekście modyfikacji. Ingerencja w hardware jest zawsze delikatną sprawą i nie możemy dać gwarancji, czy opisane przeróbki zadziałają na każdym sprzęcie i czy nie spowodują one uszkodzeń sprzętu.

Procesor Pentium III na złącze Slot 1

Procesor Pentium III na złącze Slot 1

W poniższym artykule opisałem sposoby, które pozwolą wam podnieść napięcie na procesorze, co powinno przekonać oporny krzem do działania na wyższych częstotliwościach. Wspominam także o sposobach uruchomienia nowszych procesorów na starszych płytach głównych. Z opisanymi przeróbkami poradzi sobie każdy, kto ma przeciwstawny kciuk i odrobinę sprawności manualnej. Oczywiście równie ważną sprawą jest, aby te modyfikacje były jak najtańsze - nie zamierzamy namawiać nikogo, aby inwestował duże pieniądze w stary hardware. Podkręcaniem sprzętu starszego niż Pentium II zajmować się nie będziemy, gdyż działanie takie całkowicie mija się z celem (no chyba, że chcemy to zrobić dla sportu, tudzież własnej satysfakcji).

Do wykonania modyfikacji wystarczą nam: lakier/pasta przewodząca prąd, klej typu super glue, rozpuszczalnik (najlepiej na bazie acetonu, bądź alkoholu izopropylowego) i lupa (najlepiej w wersji "trzecia rączka" czyli umieszczona na regulowanym wysięgniku). Nie trzeba będzie bawić się w lutowanie, chociaż jeśli ktoś nie ma problemów z tą czynnością, nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawę załatwić tą metodą.

Podrasuj swój komputer - masz drugą szansę!

Jeśli z jakichś powodów nie masz ochoty modernizować samodzielnie swojego wiekowego "peceta", mamy dla Ciebie inną propozycję - weź udział w drugiej edycji naszego konkursu Podrasuj swój komputer. Twój ukochany komputer może zostać zmodernizowany i stać się prawdziwym demonem prędkości. Wartość modernizacji sprzętu Zwycięzcy kolejny raz przekroczy 10 tys. złotych. Dodatkowo, mamy także całą masę nagród pocieszenia, m.in: sprzęt sieciowy, programy antywirusowe, zestawy głośnikowe, klawiatury i myszki, zestaw chłodzenia wodnego, pamięci i dyski przenośne, najnowsze gry komputerowe i wiele innych "precjozów". To jeszcze nie wszystko: każdy uczestnik konkursu otrzyma możliwość uzyskania kredytu w Invest Banku bez wkładu własnego na tuning komputera nawet do 5 tys. złotych wraz z fachową poradą ekspertów z firmy Komputronik. Nie zwlekaj, maszyna marzeń za 10 tys. złotych może być twoja! Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie konkursu - http://Podrasuj2.idg.pl .

Strona konkursu Podrasuj Swój Komputer

Strona konkursu Podrasuj Swój Komputer


Zobacz również