Renowacja starego notebooka

Zarówno w przypadku komputerów biurkowych, jak i notebooków najczęściej wymienianymi podzespołami są dysk i pamięć. Ponadto funkcjonalność notebooka można zwiększyć przez dodanie zewnętrznych urządzeń.


Istnieje szansa, że nie będziesz musiał zbyt szybko wymieniać starego notebooka. Zamiast wydawać kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowy komputer, możesz go "odnowić" o wiele taniej, uzyskując szybsze i bardziej funkcjonalne urządzenie.

Renowacja starego notebooka
Wymiana twardego dysku i pamięci jest dość prosta. Do prawie każdego notebooka można dodać pamięć, zwiększając jego prędkość. Przeważnie producenci sprzedają moduły pamięci tylko do najnowszych modeli, ale firmy takie jak Kingston Technology i Simple Technology oferują szeroką gamę części zamiennych.

Renowacja starego notebooka
Modularne wnęki ułatwiają wymianę twardych dysków. Starsze modele mogą sprawić więcej kłopotu, ale jeśli potrafisz wykonać prace opisywane przez nas w tej rubryce, na pewno poradzisz sobie również z wymianą dysku.

Renowacja starego notebooka
Choć wymiana dysku i pamięci notebooka jest znacznie droższa niż w przypadku komputera stacjonarnego, na pewno należy do dobrych inwestycji. Rozbudowa pamięci note-booka Toshiba Sattelite Pro z 8 MB do 40 MB i dysku z 750 MB do 6,4 GB kosztowałaby około 1600 złotych.

Innym sposobem aktualizacji notebooka jest instalacja prostych w montażu i dość lekkich napędów zewnętrznych.

Renowacja starego notebooka
Brak standaryzacji komponentów jest pierwszą przeszkodą w ich wymianie, gdyż wszelkie innowacje muszą być zgodne z wymagania-mi producenta. Pomocne mogą się okazać strony internetowe producentów podzespołów. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących wymiany komponentów. Proces instalacji może się różnić w zależności od rodzaju notebooka, jednak ogólne zasady pozostają niezmienne.

Zanim zaczniesz

Renowacja starego notebooka
1.Sprawdź, ile masz pamięci RAM. Informacja ta podawana jest podczas startu komputera lub można ją uzyskać po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony Mój komputer i wybraniu opcji Właściwości | Ogólne. Ilość RAM podana jest na dole, pod typem procesora. Sprawdź wielkość twardego dysku. Kliknij lewym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer. Wybierz odpowiedni dysk i kliknij prawym przyciskiem myszy. Wybierz opcję Właściwości. Sprawdź na stronie sprzedawcy lub producenta notebooka, czy oferuje dyski i jakie komponenty mogą być wykorzystane w Twoim notebooku.

Renowacja starego notebooka
2.Zanim przystąpisz do modyfikowania komputera, sprawdź, czy wykorzystuje on najnowszy BIOS. Odwiedź stronę internetową producenta komputera i ściągnij ten BIOS. Sprawdź, czy dysk notebooka nie zawiera błędów. W tym celu uruchom program Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | ScanDisk, a następnie zdefragmentuj dysk programem Deframentator dysku (Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Deframentator dysku). Zapisz najważniejsze pliki systemowe na dyskietkach lub skorzystaj z nagrywarki CD.

Dodawanie pamięci

Renowacja starego notebooka
1.Sprawdź, czy notebook jest wyłączony i wyjmij wtyczkę zasilacza z gniazda oraz baterie. Znajdź gniazda pamięci RAM. Często są one umieszczone na spodniej stronie notebooka. Żeby się do nich dostać, trzeba odkręcić śruby mocujące. Ostrożnie wyjmij nową pamięć z opakowania i umieść w gnieździe. Sprawdź, czy pamięć została poprawnie zamontowana, załóż pokrywę i baterię.

Renowacja starego notebooka
2.Włącz notebook. Na ekranie powinien się pojawić komunikat informujący o aktualnej ilości pamięci RAM. Jeśli komunikat nie jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami, sprawdź, czy poprawnie zamontowałeś RAM. Jeśli pamięć w dalszym ciągu nie jest rozpoznawana, zadzwoń do działu pomocy technicznej sprzedawcy.

Instalacja nowego twardego dysku

Renowacja starego notebooka
1.Zainstaluj oprogramowanie dołączone do dysku i postępuj zgodnie z instrukcjami opisującymi proces przenoszenia danych ze starego dysku na nowy.

2.Sprawdź, czy notebook jest wyłączony. Wyjmij baterię i odłącz przewód zasilacza. Wyjmij stary dysk, stosując się do wskazówek producenta. Może to wymagać wykręcenia kilku śrub.

3.Zamontuj nowy dysk, przykręcając śrubami usuniętymi w poprzednim punkcie. Zamontuj baterię.

Ważne

Zalety:

RAM - lepsza wydajność Windows##

Twardy dysk - większa pojemność##

Poziom trudności:

przeciętny#####

Wymagany czas:

Pamięć 15 - 30 minut, twardy dysk 1 - 2 godzin

Niezbędne narzędzia:

śrubokręt krzyżakowy

4.Włącz notebook. Jeśli kopiowanie przebiegło poprawnie, powinien działać jak przed wymianą, oferując więcej przestrzeni dyskowej. Jeśli komputer nie rozpoznaje automatycznie dysku, wejdź do setupu (procedura może się różnić w zależności od producenta) i sprawdź, czy parametr rozpoznawania dysku w BIOS-ie ustawiony jest jako AUTO. W niektórych przypadkach należy ręcznie wpisać parametry dysku.