Reset laptopa do ustawień fabrycznych

Być może będziesz musiał sięgnąć w przypadku laptopa po narzędzie pozwalające na zresetowanie go do ustawień fabrycznych. Zobacz jak tego dokonać za pomocą partycji odzyskiwania.


ZAKTUALIZOWANY 2020

Jeżeli masz problem z wydajnością laptopa, wirusem lub chcesz go sprzedać usuwając wcześniej wszelkie swoje dane możesz pokusić się o zainstalowanie systemu Windows z partycji odzyskiwania (Recovery). Przywrócisz w ten sposób laptopa do stanu w jakim opuścił fabrykę.

Większość laptopów nie jest dostarczanych z płytą DVD służącą do przywracania systemu. Jeżeli jej nie masz istnieje szansa, że twój komputer ma partycję odzyskiwania. Jest to ukryta część dysku twardego, która przechowuje kompletną kopię Windows, sterowniki i dodatkowe programy. Pamiętać jednak musisz, że proces przywracania systemu może się różnić się dla poszczególnych marek laptopów, a nawet pomiędzy modelami tego samego producenta. Samo oprogramowanie do odzyskiwania może też nosić różne nazwy.

Poniżej znajdziesz przewodnik, który pokazuje jak przywrócić system. Został on przygotowany w ten sposób, aby był każdemu pomocny bez względu na markę laptopa i system operacyjny. Na samym końcu znajdziecie poradę dla użytkowników Windows 7 i wcześniejszych wersji okienek.

Windows 10 - przywracanie

W przypadku najpopularniejszego dziś Windows 10 należy wybrać przycisk Start, a następnie ikonkę koła zębatego, podpisaną jako Opcje / Settings.

Reset laptopa do ustawień fabrycznych

Następnie przechodzimy do zakładki Aktualizacja i zabezpieczenia

Reset laptopa do ustawień fabrycznych

Później z lewego menu wybieramy Odzyskiwanie i opcję Rozpocznij

Reset laptopa do ustawień fabrycznych

Następnie system pozwoli nam zdecydować czy chcemy zachować pliki (zdjęcia, muzykę, dokumenty itp.) czy jesteśmy gotowi na ich całkowite wymazanie. Zaznaczamy opcję, która bardziej odpowiada naszym potrzebom. W ostatnim kroku będziemy poproszeni jeszcze o potwierdzenie zamiaru wykonania resetu.

Windows 8 przywracanie

Jeżeli chodzi o Windows 8 znajdź menu Ustawienia komputera i kliknij pozycję Ogólne. Otrzymasz do dyspozycji trzy opcje czyszczenia komputera: przywrócenie (sposób na cofnięcie ostatnio wprowadzonych zmian w systemie), odświeżenie (ponowne zainstalowanie systemu Windows z zachowaniem ustawień osobistych, plików i aplikacji) i interesującą nas w tym artykule opcję zresetowanie.

Windows 7 przywracanie

Krok 1.

Stwórz kopię wszelkich danych, jakie chcesz uchronić przed skasowaniem. Najprawdopodobniej będziesz chciał skopiować wszystko z folderów użytkowników włączając w to przede wszystkim dokumenty, zdjęcia, muzykę i filmy. Przywracanie ustawień fabrycznych wiąże się z usunięciem wszystkich danych, w tym i zainstalowanych aplikacji.

Krok 2.

Uruchom lub zrestartuj laptop.