Reset laptopa do ustawień fabrycznych

Być może będziesz musiał sięgnąć w przypadku laptopa po narzędzie pozwalające na zresetowanie go do ustawień fabrycznych. Zobacz jak tego dokonać za pomocą partycji odzyskiwania.

Jeżeli masz problem z wydajnością laptopa, wirusem lub chcesz go sprzedać usuwając wcześniej wszelkie swoje dane możesz pokusić się o zainstalowanie systemu Windows z partycji odzyskiwania (Recovery). Przywrócisz w ten sposób laptopa do stanu w jakim opuścił fabrykę.

Większość laptopów nie jest dostarczanych z płytą DVD służącą do przywracania systemu. Jeżeli jej nie masz istnieje szansa, że twój komputer ma partycję odzyskiwania. Jest to ukryta część dysku twardego, która przechowuje kompletną kopię Windows, sterowniki i dodatkowe programy. Pamiętać jednak musisz, że proces przywracania systemu może się różnić się dla poszczególnych marek laptopów, a nawet pomiędzy modelami tego samego producenta. Samo oprogramowanie do odzyskiwania może też nosić różne nazwy.

Poniżej znajdziesz przewodnik, który pokazuje jak przywrócić system. Został on przygotowany w ten sposób, aby był każdemu pomocny bez względu na markę laptopa. Generalnie przeznaczony on jest dla użytkowników Windows 7 i wcześniejszych wersjach okienek. Jeżeli chodzi o Windows 8 znajdź menu Ustawienia komputera i kliknij pozycję Ogólne. Otrzymasz do dyspozycji trzy opcje czyszczenia komputera: przywrócenie (sposób na cofnięcie ostatnio wprowadzonych zmian w systemie), odświeżenie (ponowne zainstalowanie systemu Windows z zachowaniem ustawień osobistych, plików i aplikacji) i interesującą nas w tym artykule opcję zresetowanie.

Jak przywrócić laptop do ustawień fabrycznych

Krok 1.

Stwórz kopię wszelkich danych, jakie chcesz uchronić przed skasowaniem. Najprawdopodobniej będziesz chciał skopiować wszystko z folderów użytkowników włączając w to przede wszystkim dokumenty, zdjęcia, muzykę i filmy. Przywracanie ustawień fabrycznych wiąże się z usunięciem wszystkich danych, w tym i zainstalowanych aplikacji.

Krok 2.

Uruchom lub zrestartuj laptop.