Retrogranie


PC Atari Emulator 2.1a

Choć emulator przeznaczony jest do pracy w DOS-ie, uchodzi za najlepszy program imitujący konsolę Atari 2600. Nowa wersja PCAE 2.1a doskonale pracuje z 80 procentami dostępnych w Internecie romów. Program napisany przez Johna Dullea, ma wygodny interfejs użytkownika, choć nie pozbawiony pewnych niedogodności. Jedną z nich jest konieczność dokonania własnych ustawień przy pierwszym uruchomieniu, co dla niedoświadczonych użytkowników może być pewnym problemem. Na szczęście jest wyczerpująca instrukcja obsługi.

PCAE 2.1a obsługuje joystick oraz kartę muzyczną. Pozwala także wykonywać zrzuty grafiki z ekranu.

Stella for Windows 0. 79

(http://www4.ncsu.edu/~bwmott/2600/)

Retrogranie

Stella jest wieloplatformowym emulatorem Atari 2600 VCS pierwotnie napisanym do systemu Linux przez Bradforda W.Motta. Od tego czasu powstał zespół ludzi, którzy przenieśli Stellę na inne paltformy jak AcronOS, AmigaOS, DOS, FressBSD, IRIX, OS/2, MacOS, OpenStep, Unix i Windows.

Rainbow

(www.shenleyfields.demon.co.uk)

Rainbow jest emulatorem konsoli Atari 5200. Ponadto program emuluje popularne kiedyś 8-bitowe komputery Atari 400/800, 800XL, 130XE. Program pracuje w Windows 95/98, ma łatwy w obsłudze interfejs użytkownika. Odtwarza zdecydowaną większość dostępnych w Internecie romów, w tym tzw. Supercardridge. W Internecie dostępna jest wersja shareware emulatora. Jeśli nie jest zarejestrowana - nie ma dźwięku oraz nie daje możliwości powiększenia ekranu. Koszt rejestracji to ok. 20 GPB.

Genecyst

(http://www2.southwind.net/~bldlust/genecyst.html )

Napisany przez Bloodlust Software, Genecyst jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych emulatorów konsol Sega Genesis/MegaDrive. Potrafi także czytać niektóre gry z Game Genie. Doskonale emuluje grafikę i dźwięk, chociaż czasami z niewiadomego powodu przestaje pracować. Na szczęście zespół Bloodlust Software pracuje cały czas nad ulepszaniem programu.

Genecyst ma łatwy w obsłudze interfejs graficzny. Program ma wiele właściwości także tych zaawansowanych technicznie. Dlatego też powinieneś uważnie przeczytać instrukcję, zanim zaczniesz zmieniać ustawienia, bo błędy mogą spowodować awarię programu.

Nesticle 95

(http://nesticle.parodius.com/)

Nesticle 0.42 jest obecnie chyba najlepszym emulatorem 8-bitowej konsoli Nintendo Entertainment System. Obie jego wersje pracujące w systemach DOS i Windows 95/98 (bardzo do siebie podobne) odtwarzają ponad 90 procent dostępnych w Internecie gier. Emulator został napisany przez Bloodlust Software (można dostrzec podobieństwo do Genecysta). Ma ciekawy graficzny interfejs użytkownika i nie powinien sprawiać problemów.

Nie wiadomo, dlaczego autorzy programu bardziej dbają o wersję DOS (częstsze aktualizacje) niż Windows (znacznie więcej problemów).

SNES 9x

(www.snes9x.com/)

Snes9x jest zdecydowanie jednym z najlepszych emulatorów 16-bitowej konsoli Super Nintendo (SNES). Jest dostępny na kilku platformach systemowych, w tym Windows 95/98/NT, DOS i Linux. Emuluje nawet tryb graficzny Mode 7, który zawiera specjalne efekty animacji w grach. Ponadto obsługuje joysticki i gamepady. Doskonale emuluje dźwięk na karcie muzycznej PC.

Jest prosty w obsłudze, dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika.