Retrogranie


PSEmuPro

(www.psemu.com)

Istnieją także emulatory najnowszych konsol. Takim emulatorem jest np. PSEmuPro udający konsolę Sony Playstation. Niektórzy mówią, że powstał w proteście przeciwko firmie Sony, która forsowała model: nasze gry na naszej konsoli. Program pracuje w Windows 95/98 i ma nadzwyczaj wysokie wymagania sprzętowe: procesor Pentium II, 64 MB pamięci i akcelerator graficzny 3DFx.

W przeciwieństwie do innych emulatorów, w Internecie nie ma romów gier Playstation. Emulator służy tylko do otwierania gier z oryginalnych płyt CD-ROM Sony. Do pracy emulatora niezbędny jest rom (urządzenia), który jest dostępny w Sieci.

PSEmuPro ma ładny interfejs użytkownika, ale nie jest prosty w obsłudze. Wymaga od gracza ustawienia wielu parametrów (ścieżki dostępu, napędu CD-ROM, karty dźwiękowej itp.). Mimo to na 20 gier, które pożyczyłem od kolegi, tylko jedna nie chciała się uruchomić, a dwie miały problemy z dźwiękiem. Bardziej niecierpliwi gracze mogą skorzystać z biblioteki ułatwień do gier (cheatów), czego nie ma w oryginalnej konsoli Playstation. Opisywana przeze mnie wersja 1.0.21, określana jako "public betaŇ, jest bezpłatna. Wszystko jednak wskazuje na to, że gdy produkt zostanie ulepszony, będzie sprzedawany komercyjnie.

UltraHLE

(<a href=http://freeweb.digiweb.com/games/pfredholm/>http://freeweb.digiweb.com/games/pfredholm/</a>)

Retrogranie

Epsilon i RealityMan napisali emulator UltraHLE, który odtwarza wiele gier z Nintendo 64. Program pracuje w Windows 95/98/NT. Ma wysokie wymagania sprzętowe, a szczególnie graficzne, gdyż wymaga karty akceleratora 3DFx. Działa na nim np. sławna gra Mario Bros 64 (3D) czy Zelda. Pomimo że romy można znaleźć w Internecie, to Nintendo skutecznie ściga piratów, zmuszając ich do szybkiego zamknięcia serwisów WWW.

Emulator nie jest trudny w obsłudze i rola użytkownika ogranicza się do wczytywania kolejnych gier.

PS. Opisane emulatory znajdują się na dołączonym do wydania CD-ROM-ie. Stanowią niewielką część wśród dostępnych w Sieci. Niestety, romów z grami trzeba poszukać w Internecie. Adresy podajemy na naszej stronie WWW.