Retrogranie

Zdarzało się, że przesiadywałeś całe dnie w salonach gier i okupowałeś automaty z grami DIGDUG czy SPACE INVADERS?


Zdarzało się, że przesiadywałeś całe dnie w prowizorycznie zorganizowanych salonach gier lub zadymionych kawiarniach i okupowałeś automaty z grami DIGDUG czy SPACE INVADERS. Wychodziłeś stamtąd kompletnie bez grosza, ale z satysfakcją, że dałeś w kość kosmitom i zdobyłeś kolejny "hajskor" (highscore - najlepszy wynik), który przez dwa lub trzy dni pozostanie nie pobity. Teraz możesz cofnąć się w czasie dzięki emulatorom gier z automatów i konsol.

W Internecie jest mnóstwo emulatorów gier telewizyjnych (arcade) i domowych konsol (np. Nintendo czy Atari 5200). Chcąc się bawić potrzebne są tzw. romy , czyli ściągnięte z epromów kody danych gier, które następnie są interpretowane przez emulator. W większości wypadków emulatory są programami freeware lub shareware, "romy" natomiast objęte są prawami autorskimi i kopiowanie oraz sprzedawanie ich jest nielegalne.

Dostępne w Internecie emulatory mogą lepiej lub gorze7j udawać automaty do gier lub różne konsole domowe (np. Sega Genesis, Atari 2600 czy Super Nintendo). Pracują w różnych środowiskach, w tym w Windows 3.1x/95/98/NT, DOS, Linux i MacOs.

Surfując po różnych serwisach WWW znalazłem kilka emulatorów, które szczególnie przypadły mi do gustu. Niektóre z nich były bardzo proste w obsłudze, inne wymagały zmiany pewnych ustawień, by zaczęły prawidłowo pracować z komputerem. Zdarza się, że nie wszystkie gry działają, co może być spowodowane np. uszkodzeniem archiwum lub brakiem niektórych części.

Arcade

M.A.M.E. (http://mame.retrogames.com/)

7

Retrogranie
M.a.m.e. (Multiple Arcade Machine Emulator), czyli wieloplatformowy emulator gier salonowych jest jednym z najlepszych dostępnych w Internecie emulatorów. Początkowo pisany był przez dwóch zapaleńców Nicola Salmoria i Mirko Buffoni na podstawie istniejących wcześniej emulatorów pojedynczych gier. Dwa lata temu liczba emulowanych gier nie przekraczała 10 sztuk. Obecnie M.a.m.e. jest tworzony przez zespół kilkudziesięciu osób na całym świecie, a ostatnia wersja 0.35 (beta) obsługuje aż 1148 gier - są to nie tylko "starocie" z lat 80., ale także te z lat 90. Program jest napisany w języku C i do pracy wymaga dość mocnego komputera. Współpracuje z różnymi platformami sprzętowymi i systemowymi jak PC, Amiga, Mac, Dos i Windows, OS/2, Risc, Unix, Linux, itd.

Większość gier ma pełną emulację dźwięku i grafiki. Zdarzają się jednak takie, które nie mają dźwięku lub nie jest on odtwarzany prawidłowo.

M.a.m.e. w wersji DOS nie wygląda może zbyt efektownie, a dość skomplikowana obsługa (urachamianie programu z różnymi parametrami) może się okazać zbyt dużą barierą dla początkujących użytkowników komputera. Na szczególną uwagę zasługuje wersja Windows M.a.m.e.32 dzięki prostemu w obsłudze interfejsowi użytkownika. Wymaga sterowników directX, wykorzystuje właściwości procesorów MMX, a także dopasowuje się do różnych rozdzielczości ekranu.

Aby umożliwić uruchamianie gier z menu programu, użytkownik musi wybrać funkcję Audit all games (po uprzednim umieszczeniu w katalogu emulatora "romów"), która automatycznie rozpozna i uaktywni łącza do gier. Program może wyświetlać listę gier na kilka sposobów: według roku produkcji, producenta, właściwości, itp. Dzięki temu możesz skoncentrować się na swoich ulubionych grach.

Sparcade 2.25

(www.hubcap.demon.co.uk/sparcade.htm)

Sparcade był i jest emulatorem wykorzystywanym w DOS-ie. Podobnie jak M.a.m.e. emuluje gry z automatów, jednak w swoim menu ma ich znacznie mniej. Jego wymagania sprzętowe także są mniejsze. Sparcade odtwarza gry napisane dla procesorów 6502, 6809, Z80, 8086 i 68000. W przeciwieństwie do innych emulatorów, rdzeń Sparcade został napisany w kodzie maszynowym, dzięki czemu gry działają tak jak na oryginalnych automatach.

Aby uruchomić rom gry niezbędny jest pik wsadowy*.rat, , w którym zostały zapisane wszystkie parametry emulatora niezbędne do uruchomienia gry oraz lista części składowych romu. Umożliwia emulację gier nie znajdujących się w menu Sparcade, w przypadku gdy uda się utworzyć prawidłowy plik *.rat

Dzięki doskonałemu interfejsowi użytkownika Sparcade, choć dosowy jest bardzo prosty w obsłudze.