Retusz zdjęć sprzed ery Photoshopa

Adobe Photoshop to nie pierwszy program do zaawansowanej edycji zdjęć. Już w latach 80. swoje narzędzia mieli graficy zarówno w Stanach, jak i w Rosji.

Retusz zdjęć sprzed ery Photoshopa

Sowiecki Photoshop

Photoshop to jeden z najważniejszych programów komputerowych, jakie kiedykolwiek powstały. Służy w pracy profesjonalnych grafików i fotografów. Zmienia współczesny świat (przynajmniej ten na zdjęciach!) i sprawia, że celebrytki same nie rozpoznają się na okładkach kolorowych pism. Tak poważnie, jes to po prostu najlepszy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, jaki dotąd powstał.

Alex Paleczny, autor bloga Futomaki.pl, przypomniał ostatnio, że nie jest to jednak pierwsze narzędzie tego typu. Przykładowo, już w 1987 roku, czyli na trzy lata przed ukazaniem się pierwszej wersji Photoshopa, ZSRR dysponował zaawansowaną technologią edycji zdjęć. Jak zobaczycie na filmie, samo narzędzie nie było może najłatwiejsze w obsłudze, ale efekty - jeśli używał go dobry specjalista - osiągano całkiem niezłe.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • 10 alternatyw dla Photoshopa

W tym samym czasie, w Stanach Zjednoczonych chętnie używano stacji roboczych Sitex. W roku 1988 nagrano film, na którym metody pracy z tym narzędziem przedstawia Brian King (znany i ceniony amerykański fotograf). Patrząc na te obrazy i porównując je z dzisiejszym Photoshopem, zobaczycie jak wielki postęp mogliśmy obserwować przez ostatnie dwadzieścia lat. Z drugiej strony, widać też, jak świetnie inżynierowie "poprzedniej ery" dawali sobie radę przy stosunkowo niewielkich możliwościach.

Zobacz też: