Rewelacyjny AMD Sempron?

Do Sieci wyciekły pierwsze wyniki testów wydajności następcy Durona. Sepron, wyposażony w podstawkę Socket 754 i architekturę zbliżoną do układów 64-bitowych zapowiada się doskonale. Najprawdopodobniej będzie cechował się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności.

Ciekawą informacją o której wcześniej nie widzieliśmy jest to, że Sepron, na początku produkcji będzie oferowany także z podstawką Socket A. W przyszłości ma występować głównie z nową podstawką Socket 939, którą znamy z 64-bitowych układów AMD 64.

Szczegółowe informacje na temat Semprona podawaliśmy Wam już wcześniej w materiale: Sempron - nowe wcielenie Durona,http://www.pcworld.pl/news/67554.html . Dla przypomnienia warto dodać iż Sempron zostanie wyposażony w jednokanałowy kontroler pamięci DDR400, instrukcje SSE2 oraz udoskonalony algorytm obsługi wstępnego pobierania rozkazów.

Ze wstępnych, nieoficjalnych informacji wynika, że pierwszym Sempronem będzie model 3100+ taktowany z częstotliwością 1,8 GHz. Układ ten wyposażony zostanie w 256 KB pamięci podręcznej L2. W porównaniu do identycznie taktowanego procesora Athlon 64 2800+ pracuje (w zależności od aplikacji) od ok 0,5 do 4,5 % wolniej. Z wyników tych widać, że będzie to "mocna sztuka" bez problemu deklasująca wydajnością najszybsze Celerony i porównywalna mocą obliczeniową z Athlonami XP 3000+.

Sempron 3100+ ma kosztować 124 USD. Będzie to nieco więcej niż najszybszy oferowany aktualnie Celeron (kosztuje 117 USD).