Rewolucja na rynku smartfonów! Nowa architektura ARMv9 już oficjalnie.

ARM przygotowuje się do wprowadzenia nowej architektury procesorów dla urządzeń mobilnych. Firma podzieliła się pierwszymi konkretnymi szczegółami na temat tej platformy.

Przeważająca większość urządzeń mobilnych korzysta obecnie z architektury ARM. Popularność tego rozwiązania na przestrzeni następnych lat znacząco się zwiększy. Wszystko ze względu na porzucenie przez Apple procesorów Intel x86 i produkcję autorskich chipów Apple Silicon opartych właśnie na architekturze ARM. Swoją cegiełkę dołoży także Microsoft, który finalnie wychodzi na prostą z systemem operacyjnym Windows 10 dla urządzeń z procesorami ARM.

Suirface Pro X z procesorem ARM

Suirface Pro X z procesorem ARM

ARM Holdings PLC - brytyjska firma, która odpowiedzialna jest za projektowanie standardów mikroprocesorów podzieliła się właśnie szczegółami dotyczącymi nadchodzącej architektury ARMv9. Zastąpi ona stosowaną od 2013 roku architekturę ARMv8, która po raz pierwszy wprowadziła możliwość produkcji 64 bitowych układów do smartfonów i tabletów.

Jakie nowości wprowadzi architektura ARMv9, który w ciągu najbliższej dekady ma zrewolucjonizować cały rynek i pojawić się na ponad 300 miliardach urządzeń?

Nie trudno domyślić się, że podczas projektowania skupiono się na bezpieczeństwie oraz sztucznej inteligencji.

Architektura ARMv9 jest w pełni kompatybilna z ARMv8. Nowością jest obecność dodatkowych zabezpieczeń, natywnej obsługi uczenia maszynowego, nowych procesorów przetwarzania sygnału oraz przetwarzania wektorowego.

ARM zakłada, że nowe procesory korzystające z architektury ARMv9 staną się o około 30% wydajniejsze od obecnych układów w przeciągu dwóch najbliższych lat (dwie generacje procesorów).

Procesory korzystające z ARMv9 trafią nie tylko do smartfonów, tabletów i komputerów. ARM planuje implementacje w urządzeniach smart-home, motoryzacji, kamerach do monitoringu oraz elementach smart cities.

W chwili obecnej nie wiemy, kiedy pierwsze procesory ARMv9 trafią do smartfonów.

Źródło: guru3d.com