Rewolucja w bankach: coraz więcej kart zbliżeniowych

Visa zapowiada, że do końca roku na rynku znajdzie się 2 mln kart zbliżeniowych pozwalających na płacenie sum do 50 zł bez podawania PIN-u. W polskich bankach rusz prawdziwa ofensywa nowych kart z mikroprocesorami i technologią zbliżeniową.

Klienci banku PKO BP i należącego do niego Inteligo będą po wakacjach uczestniczyć w programie wymiany kart debetowych. Nowe karty będą korzystać z usługi payWave oferowanej przez Visa oraz z mikroprocesora. Docelowo zostanie wymienionych 6 mln kart. Visa szacuje, że do końca 2010 r. na rynku będzie w użyciu 2 mln kart obsługujących technologię payWave.

PKO BP udostępniło też klientom Inteligo w ramach testów konsumenckich technologię, w której karta SIM pełni funkcję karty płatniczej. Klienci testują od końca maja aparaty wyposażone w technologię NFC (Near Field Communication) umożliwiającą komunikację bezkontaktową bliskiego zasięgu. Oznacza to, że karta SIM w telefonie pełni funkcję karty płatniczej. Usługa ta jest realizowana w technologii PayPass autorstwa Mastercard.

Zobacz również:

  • Miliard dolarów wydanych na kryptowalutowych kartach Visa
  • Mastercard żegna się z paskiem magnetycznym na kartach płatniczych

Do wydania kart zbliżeniowych Visa szykuje się 17 banków. W Polsce technologię payWave obsługuje ponad 5 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, w ciągu pięciu lat ich liczba ma się zwiększyć o 200 tys.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym banku Inteligo do 2012 r. wszystkie karty mają być wymienione na obsługujące technologię płatności bezstykowych. Osobom których dotychczasowe karty straciły ważność, bank będzie wydawał nowe karty już z technologią #payWave".

Aktualizacja: 16 czerwca 2010 15:18

Materiał został uzupełniony o informacje z biura prasowego Inteligo.