Rewolucja w dyskach HDD? Nawet 10 TB w jednym nośniku!

Nowe technologie i rozwiązania mogą sprawić, że dyski HDD zwiększą swoją pojemność aż pięciokrotnie.

Naukowcy spodziewają się, że zwiększą obecne pojemności magnetycznych dysków twardych z 1 do 10 TB na cal kwadratowy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich specjalnej warstwy grafenu. Materiał ten jest nazywany "cudownym" i trzeba przyznać, że lista właściwości, jakimi się cechuje, jak najbardziej uprawnia go do tego tytułu. Jak wszyscy wiemy, w chwili obecnej dyski HDD są znacznie tańsze i pojemniejsze od SSD. Przypłacają to wolniejszym działaniem. Naukowcy z Uniwesytetu Cambridge mogą dać im nowe życie - pracują nad stworzeniem dysku HDD o ultra-wysokiej gęstości, który pozwoli na zwiększenie pojemności nośników nawet dziesięć razy, a szybkość będzie porównywalna z SSD.

W jaki sposób jest to możliwe? Otóż na dysku HDD zapis i odczyt danych odbywa się za pomocą głowic, przytykanych do ruchomych talerzy. Aplikacja z grafenu ma zastąpić obecnie używaną warstwę na bazie węgla, co w połączeniu ze zmniejszeniem przestrzeni pomiędzy głowicą a talerzem zaowocuje większą gęstością, czyli przestrzenią na zapis danych. Jak zauważają naukowcy, warstwa węglowa skurczyła się z 12,5 nm w 1990 roku do ok. 3 nm w 2021 roku. Grafen ma grubość jednego atomu, co umożliwi stworzenie aplikacji mniejszej od 2 nm. Efekt - zagęszczenie wynoszące 4-10 TB na cal kwadratowy. Jednak dla pełnego efektu będzie konieczne opracowanie przez producentów dysków specjalnych głowic termicznych heat assisted magnetic recording technology (HAMR), które pozwolą na wykorzystanie pomysłu.

Zobacz również:

  • Skorzystaj ze świetnej okazji do zakupu nowego dysku twardego [22.11.2022]
  • Jaki dysk SSD do gier? To musisz wiedzieć, zanim kupisz
  • Do Biedronki trafił sprzęt od znanego producenta samochodów

Na razie trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, ale prawdopodobnie w ciągu pięciu kolejnych lat te "dyski twarde nowej generacji" mają szanse pojawić się na rynku. A zapotrzebowanie na HDD jest - jak czytamy w artykule opublikowanym przez badaczy na łamach prestiżowego pisma Nature, w 2020 roku wyprodukowano dyski HDD o łącznej pojemności dokładnie jednego miliona terabajtów.

Źródło: ZDnet

Grafika: Azamat Esenaliev/Pexels