Rewolucja w kompresji audio?

Organizacja MPEG Alliance zakończyła pracę nad specyfikacją nowego standardu kompresji materiałów audio. Ma on pozwolić na tworzenie plików dźwiękowych o jakości CD już przy bitrate równym 48 kbps.

Nowy standard nosi nazwę aacPlus i jest rozwinięciem formatu AAC (Advanced Audio Coding), wchodzącego w skład specyfikacji MPEG-4. Zarówno materiał zakodowany za pomocą aacPlus, jak i same kodeki są w pełni kompatybilne z AAC.

AAC i aacPlus (zwana również High Efficiency AAC) opracowane zostały przez szwedzką firmę Coding Technologies. Format aacPlus wykorzystuje technologię SBR (Spectral Band Replication), pozwalających na dużo bardziej efektywną kompresję danych niż w przypadku AAC. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dźwięku o jakości porównywalnej z CD już przy bitrate równym 48 kbps. Przy 128 kbps aacPlus umożliwia natomiast zapisanie dźwięku 6-kanałowego.

Kody źródłowe aacPlus oraz niezbędne biblioteki są już dostępne dla systemów Windows, MacOS oraz Linux. Wykorzystanie aacPlus zapowiedzieli już niektórzy producenci układów DSP (Digital Signal Processor), wykorzystywanych w sprzęcie audio-wideo. Na razie nie ujawniono niestety, które koncerny postanowiły zrobić użytek z rozwiązania Coding Technologies.


Zobacz również