Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

Laptopy Acer z serii Nitro zawsze charakteryzowały się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Nie dziwi zatem, że to właśnie one są najczęściej wybierane przez klientów poszukujących wydajnego centrum rozrywki. Warto przyjrzeć się odświeżonej wersji Nitro 5 i sprawdzić jak Acer rozwinął serię tych najkorzystniejszych cenowo laptopów do gier.

fot. Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Gamingowe laptopy Acera są dostępne są w wielu konfiguracjach, różniących się zastosowanym procesorem czy kartą graficzną. Przedstawicielem odświeżonej serii Nitro 5 jest model AN517-55-55AM, który ma szansę zawojować rynek. Został on wyposażony w dwunastordzeniowy procesor Intel Core i5-12500H o maksymalnym taktowaniu sięgającym 4,5 GHz oraz mobilną kartę GeForce RTX 3060. Taka konfiguracja ma zapewnić nieosiągalny wcześniej poziom wydajności. Czym zatem charakteryzują się nowe konstrukcje od Acera?

Acer Nitro 5 2022 - Odświeżony wygląd

Laptopy Nitro 5 wyglądają jak rasowy przedstawiciele segmentu gamingowego: czarna obudowa została pozbawiona jakichkolwiek zaokrągleń. Sprzęt wyposażono w mały touchpad i podświetlaną klawiaturę RGB. Korpus jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego, a jedynie klapa matrycy została pokryta dodatkową warstwą aluminiowej blachy w celu poprawy jej sztywności. Poza logiem producenta znajdziemy na niej dwukolorowe linie, podkreślające surowy wygląd.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Laptopy z serii Nitro dostępne są w dwóch wymiarach matryc 15,6 oraz 17,3 cali. Omawiany model AN517-55-55AM wyposażony został w większy ekran. Odbiło się to na wadze laptopa, która wynosi 3 kg oraz na jego wymiarach: 40 x 29,4 x 2,8 cm.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Jak przystało na gamingowego laptopa nowe modele Nitro 5 posiadają mocno rozbudowany zestaw złącz I/O. Zostały umieszczone nie tylko po obu stronach, ale i z tyłu pomiędzy dużymi szczelinami, przez które wydmuchiwane jest gorące powietrze. Znajdziemy tutaj:

 • 2 x Type-A USB 3.2 Gen;
 • 1 x Type-A USB3.2 Gen1;
 • 1 x Type-C USB4 / Thunderbolt 4
 • 1 x RJ45;
 • 1 x HDMI 2.1
 • 1 x Combo Jack 3,5 mm

Na pewno trzeba docenić obecność HDMI 2.1 oraz obsługę standardu USB4 kompatybilnego z Thunderbolt 4. Pierwsze gniazdo pozwoli nam podłączyć zewnętrzne monitory czy telewizory zapewniające obsługę rozdzielczości 4K i to przy odświeżaniu wynoszącym 120 Hz. Z wielu zalet USB4/Thunderbolt 4 należy wymienić przepustowość wynoszącą 40 GB/s, przez co gniazdo nie tylko umożliwia na podpięcie wielu przejściówek czy adapterów, np. 10 Gbit LAN, ale również zewnętrznej karty graficznej.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Od spodu laptop również prezentuje się ciekawie. Widać, że producentowi zależało na jak najlepszej wydajności systemu chłodzenia. Na prawie połowie obudowy zostały umieszczone szczeliny, poprzez które zasysane jest zimne powietrze. Aby to ułatwić, producent zastosował cztery duże gumowe stopki unoszące laptopa ponad blat.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Laptop został wyposażony w prostą, pełnowymiarową klawiaturę. Za sprawą białego obramowania, duże klawisze sprawiają wizualnie wrażenie jeszcze większych, niż w innych laptopach. Takie wykończenie w klawiaturach mechanicznych nosi miano “pudding” i sprawia, że czterostrefowe podświetlenie RGB prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Całością sterujemy za pomocą interfejsu „NitroSense”.

Dostęp do niego uzyskujemy za pomocą dedykowanego klawisza NitroSense, który znajduje się w miejscu, gdzie normalnie zostałby umieszczony NumLock. W programie możemy ustawić niezależny kolor dla każdej strefy klawiatury, dostosować jasność podświetlenia, bądź zdecydować się na już gotowe efekty. Tuż nad klawiaturą została umieszczona kolejna szczelina służąca dostarczania zimnego powietrza dla układu chłodzenia.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Touchpad o standardowych wymiarach (6,5 x 10,5 cm) posiada dobrze zarysowane obramowanie. Dodatkowo został delikatnie zagłębiony w korpus, co powinno ułatwiać jego obsługę, gdy nie patrzymy na laptopa.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Laptopy Nitro 5 zostały wyposażone w dwa masywne i wytrzymałe zawiasy. Wyraźnie unoszą wieko nad korpusem. Maksymalny kąt pochylenia pokrywy wynosi około 150°. Omawiany model AN517-55-55AM, został wyposażony w 17,3-calowy panel o rozdzielczości 1920 x 1080 px zapewniający odświeżanie 144 Hz. Producent przewiduje również konfigurację posiadającą ekran o rozdzielczości nawet 2560 x 1440 z 165 Hz odświeżaniem.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

Matowy panel IPS produkcji LG, według specyfikacji zapewnia 100% zgodność z normą sRGB. Oferuje on maksymalny poziom jasności na poziomie 300 nitów, a maksymalny kontrast wynosi 800:1.

Acer Nitro 5 2022 – specyfikacja - jeszcze więcej mocy

Tegoroczne modele serii Nitro wykorzystują procesory Intela 12. generacji. Zarówno układ Core i7, jak i Core i5 to konstrukcje hybrydowe korzystające z architektury Alder Lake. Omawiany przez nas model AN517-55-55AM został wyposażony w procesor Intel Core i5- 12500H. Ta dwunastordzeniowa jednostka świetnie sprawdzi się nie tylko w grach, ale i w zastosowaniach profesjonalnych. Maksymalna częstotliwość taktowania układu Core i5-12500H to 4500 MHz, co jest możliwe dzięki technologii Turbo Boost Max 3.0.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

Aby zapewnić pełnie wsparcie najnowszych procesorów od Intela, wszystkie laptopy z nowej serii Nitro 5 dostarczane są z system Windows 11, który natywnie obsługuje jednostki 12. generacji Intela.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022
Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

Jak już wspominaliśmy, laptop AN517-55-55AM jest wyposażony w wydajniejszą kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060. Zajmuje ona piąte miejsce na platformie Steam pod względem popularności, prześcigając nawet swojego desktopowego odpowiednika. Laptopy Nitro 5 2022 są w stanie obsłużyć do 32 GB pamięci RAM. Acer zdecydował się na skorzystanie z modułów DDR4, co na pewno pozytywnie wpłynie na cenę urządzenia i pozwoli na tańszą rozbudowę w przyszłości. Dodatkowo laptopy wyposażone są w dwa gniazda M.2 dla dysków SSD NVMe, komunikujących się przez interfejs PCIE 4.0.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Laptopy Nitro 5 wspierają najnowsze standardy, umożliwiające podłączenie do Internetu zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Acer postawił na cenione przez graczy układy Killer. W pierwszym przypadku do dyspozycji mamy gigabitową kartę LAN - Intel Killer E2600. Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z sieci bezprzewodowej, nie powinniśmy doświadczyć żadnych problemów. Producent zdecydował się na zastosowanie modułu Killer Wi-Fi 6 AX1650i obsługującego łączność przez 802.11 ax (Wi-Fi 6 z obsługa 160 MHz kanałów) oraz Bluetooth v5.2.

Siedemnastocalowe laptopy Acer Nitro 5 są wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 90 Wh. Powinna ona zapewnić ponad trzy godziny pracy czy cieszenie się multimediami.

Acer Nitro 5 2022 - MUX switch

Większość nowoczesnych laptopów do gier jest wyposażona w dwa procesory graficzne. Ten zintegrowany w procesorze (iGPU) oraz dedykowany (dGPU). Jak łatwo można się domyślić, jednostki dGPU zużywają dużo więcej energii od swoich zintegrowanych odpowiedników. Aby zrównoważyć czas pracy baterii i wydajność, laptopy do gier przełączają się między dwoma układami w locie, zależnie od rodzaju obciążenia. Niestety - takie rozwiązanie nie jest idealne. Przede wszystkim wymaga opracowania dość nietypowego połączenia między GPU a monitorem.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot. Acer

Dla przykładu - gdy korzystamy z wbudowanego wyświetlacza w naszym laptopie, podczas gry na dedykowanym układzie obraz i tak przechodzi przez ten zintegrowany, zanim trafi na ekran. Jak łatwo się domyślić, iGPU może często w tym wariancie stanowić wąskie gardło, zwłaszcza dla tytułów, które generują dużą ilość klatek na sekundę. Dodatkowo przyczynia się do większych opóźnień, co potęguje efekt input lagu, którego eliminacja jest ważna w rozgrywkach sieciowych nastawionych na rywalizację. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest np. podłączenie laptopa pod zewnętrzny monitor, ponieważ w większości laptopów złącze HDMI zostaje bezpośrednio połączone z dGPU. Jednak niweluje to największą zaletę laptopów - ich mobilność.

Istnieje dużo wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala wyeliminować wąskie gardło iGPU. Producenci laptopów mogą zastosować przełącznik MUX. Umożliwia on wybranie drogi, którą przechodzi sygnał zanim trafia na wyświetlacz, czyli w skrócie - możemy “wyciąć“ zintegrowany układ z obiegu. Minusem tego rozwiązania jest cena. Z tego względu przez ostatnie lata mogliśmy spotkać się z tą technologią tylko w przypadku najwydajniejszych i zarazem najdroższych jednostek. Dlatego miłym zaskoczeniem jest obecność multipleksera w laptopach serii Nitro 5 2022, co pozwoli zyskać dodatkową przewagę nad konkurencją.

Podsumowanie

Odświeżona seria Nitro na pewno zrewolucjonizuje rynek gamingowych laptopów, a podjęte przez producenta decyzje wydają się słuszne. Postawienie na bardzo wydajnego mobilnego RTX 3060 w parze z nową i5 12. Generacji, zapewni nie tylko przewagę w grach ale i programach użytkowanych. A nie zapominajmy o dodatkach takich, jak Thuderbolt 4 czy przełącznik MUX, które wcześniej gościły tylko w topowych i bardzo drogich konstrukcjach. Pierwszy, dzięki licznym dedykowanym przejściówkom, zapewnia szereg możliwości rozbudowy sprzętu. Drugi pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej wydajności nawet w najnowszych tytułach. Warto również wspomnieć o cena, która wynosi ok. 7000 zł, mimo że nie najniższa, nie odbiega choćby od innych laptopów wyposażonych w RTX 3060 w parze z mocnym procesorem.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Jeśli jednak omawiany AN517-55-55AM jest dla was za duży, to pamiętajcie, że laptopy Nitro 5 dostępne są w dwóch wariantach wielkości matrycy, więc jeżeli zależy Wam na bardziej poręcznym i mobilnym sprzęcie, możecie zdecydować się na wersję 15,6-calową.

Rewolucja w laptopach gamingowych - Acer Nitro 5 2022