Rewolucja w odtwarzaniu filmów?

InterVideo wprowadza najnowszą wersję WinDVD 7.0, zapowiadając, że program zrewolucjonizuje odtwarzanie filmów. Czy rzeczywiście?

WinDVD to jeden z najpopularniejszych programowych odtwarzaczy DVD, obsługujący wiele formatów wideo i audio. Z pewnością cieszy, że edycja 7.0 jest od początku dostępna w polskiej wersji językowej, choć interfejs nie został w całości przetłumaczony. Program z pewnością zainteresuje miłośników nowinek technicznych - jedną z najważniejszych jest obsługa dwóch nowych formatów zapisu wideo, konkurujących o miano "następcy DVD" - Blu-ray oraz HD DVD. W ten sposób wydłużyła się i tak już bardzo długa lista formatów obsługiwanych przez program, ale z nowych mogą korzystać tylko użytkownicy rozszerzonej edycji Platinum.

WinDVD tworzy bardzo dobre środowisko dźwiękowe, a wyświetlany na ekranie obraz jest znakomity. "Pracuje na to" kilka komponentów: InterVideo Hall Effect (efekty najlepszych na świecie sal koncertowych: Sydney Theater, Chicago Theater oraz New York Theater); High-Definition Audio (wysokiej jakości dźwięk); Home Theater Speaker Control (precyzyjne ustawianie parametrów głośników); udoskonalona funkcja TrimensionDNM (lepsze wyświetlanie obrazu w niskiej rozdzielczości).

Program ma nowy interfejs graficzny utrzymany w niebieskiej tonacji. Umożliwia m.in. elastyczny dobór funkcji dostępnych w panelu kontrolującym odtwarzanie filmów. Ich zestaw zmienia się w zależności od formatu odtwarzanego filmu.

WinDVD 7.0 nie tylko obsługuje format DivX, ale również wyświetla zsynchronizowane napisy zapisane w oddzielnych plikach. Umożliwia kontrolowanie pozycji napisów, wielkość, kolor i format czcionki. Niestety, nie potrafi wczytać napisów ze zwykłych plików tekstowych. Obsługuje tylko formaty SUB, SRT, SMI, SSA.

Kilka interesujących nowości pojawiło się w odtwarzaniu dźwięku. Technologia IHP (InterVideo Headphone) pozwala uzyskać efekt dźwięku przestrzennego w słuchawkach. Z kolei funkcja Speaker Theater umożliwi posiadaczom zestawów kina domowego precyzyjne dopasowywanie parametrów dźwięku podczas odtwarzania filmu. Ponadto producent udoskonalił m.in. zapisywanie ulubionych scen w animowanych GIF-ach oraz tworzenie list odtwarzania (tzw. playlist).

WinDVD 7.0 jest oferowany w dwóch wersjach: podstawowej Gold oraz rozszerzonej Platinum, która zawiera kilka dodatkowych funkcji: obsługuje DTS-5.1, odtwarza płyty DVD-Audio, filmy MPEG4 AVC/H.264, dźwięk AAC, może pracować jako klient uPnP.

Program jest zgodny z systemami Windows 98/Me/2000/XP. Minimalne wymagania sprzętowe to procesor 500 MHz i 128 MB RAM, ale chcąc korzystać z wszystkich najnowszych funkcji, trzeba mieć dużo wydajniejszy komputer - na przykład Trimension wymaga procesora 2,8 GHz, a do odtwarzania filmów WMV HD rekomendowany jest procesor 3 GHz.

Cena Gold 50 USD Platinum 70 USD

Informacje http://www.intervideo.com


Zobacz również