Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych


Jak działa?

Sposobem działania Jabber przypomina raczej pocztę elektroniczną niż komunikator. Wiadomość wysłana za jego pomocą trafia najpierw na serwer, na którym masz konto. Na podstawie adresu odbiorcy kieruje on wiadomość do lokalnego użytkownika (mającego konto na tym samym serwerze) albo przekazuje innemu serwerowi, który z kolei przekazuje ją swojemu lokalnemu użytkownikowi.

Dlaczego warto używać Jabbera?

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych
Kto nie przekonał się jeszcze do Jabbera, powinien jak najszybciej spróbować. Oto jego zalety.

 • Możesz rozmawiać z użytkownikami ICQ, GG i praktycznie wszystkich innych popularnych komunikatorów z wyjątkiem Tlenu (patrz ramka "Jabber w Polsce").

 • Pozwala korzystać z tego komunikatora, który jest dla ciebie najwygodniejszy, a nawet z kilku naraz (na tym samym koncie jednocześnie, np. w domu i w pracy). Wszystkie twoje kontakty przechowywane są na serwerze.

 • Możesz wybrać serwer, na którym chcesz założyć konto lub założyć kilka kont na różnych serwerach. Nie musisz pamiętać numeru użytkownika - twój adres będzie podobny do adresu e-mail. W wypadku awarii serwera, który wybierzesz, możesz skorzystać z innego i nadal rozmawiać ze znajomymi.

 • Nie musisz oglądać reklam ani szukać programów do ich blokowania.

 • Możesz przesyłać pliki, rozmawiać w pokojach konferencyjnych, stosować emotikony, mieć status opisowy. Niektóre komunikatory, np. WP Kontakt, Neos, umożliwiają także kontakt głosowy.

 • Skorzystasz z Jabbera (i pośrednio z Gadu-Gadu czy ICQ) nawet w firmie, w której administrator zablokował wszystkie połączenia prócz WWW. Wiele serwerów (np. chrome.pl) umożliwia połączenie przez port 80 i szyfrowanie w porcie 443.

 • Kiedy pojawią się nowe opcje, np. bramka do nowego komunikatora lub nowa usługa (patrz część "Dodatkowe możliwości"), nie musisz aktualizować oprogramowania - wszystkim zajmie się administrator twojego serwera.

 • Raport firmy ComScore Media Metrix podaje, że z Jabbera korzysta 10 milionów osób (stan z połowy 2003 roku), podczas gdy ICQ ocenia liczbę swoich użytkowników na 6 milionów.

  Użytkowników Jabbera w Polsce stale przybywa: obecnie jest ich kilkaset tysięcy.

  Dodatkowe możliwości

  Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

  Porównanie możliwości komunikatorów Jabbera

  Globalna komunikacja Serwery Jabbera umożliwiają połączenie z innymi komunikatorami i zupełnie nowymi rodzajami usług. Na jabberowej liście kontaktów możesz mieć znajomych m.in. Gadu-Gadu, ICQ, AIM, Yahoo! IM czy MSN. Nie musisz instalować żadnych wtyczek. Możesz również za jego pomocą wysyłać i odbierać e-maile oraz wysyłać SMS-y. Trwają prace nad możliwością korzystania z IRC.

  Od tego, który serwer Jabbera wybierzesz, zależy, do jakich innych komunikatorów i usług masz dostęp. W Polsce jednym z najlepiej wyposażonych pod tym względem jest chrome.pl. Wiele serwerów umożliwia jednak korzystanie ze swoich bramek także użytkownikom innych serwerów, więc nawet jeśli twój administrator nie zaoferował np. bramki do AIM, możesz skorzystać z bramki na innym serwerze.

  Pokoje rozmów Protokół Jabbera uwzględnia możliwość korzystania z tzw. pokojów konferencyjnych. Jest to odpowiednik pokojów rozmów (chat-rooms) lub kanałów IRC. Każdy serwer może mieć własne pokoje. Na niektórych możesz zakładać własne, na innych - korzystać jedynie z utworzonych przez administratora. Co najważniejsze, możesz korzystać nie tylko z pokojów na serwerze, na którym masz konto. Niedługo będzie możliwe korzystanie z IRC przez pokoje konferencyjne. Bardzo możliwe, że powstaną także bramki do popularnych pokoi rozmów.

  Przesyłanie plików Za pomocą Jabbera prześlesz pliki dużo wygodniej niż w przypadku innych komunikatorów. Nie wymaga bezpośredniego połączenia dwóch użytkowników (co nie zawsze jest możliwe, jeśli np. korzystasz z połączenia współdzielonego w sieci osiedlowej). Pliki przesyłane są przez serwer przy użyciu protokołu HTTP.

  Blog Jedną z ciekawych usług Jabbera jest możliwość prowadzenia własnego blogu. Pozwala na to serwis jogger.pl. Wystarczy, że dodasz do swojej listy kontaktów specjalnego użytkownika, a wszystkie wiadomości wysyłane do niego będą się pojawiały w twoim blogu.

  Wiadomości wprost z komunikatora Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na różnych serwisach, możesz otrzymywać je bezpośrednio z Jabbera. Służy do tego oferowany przez różne serwery transport headlines (RSS). To standard, w którym publikowane są wiadomości na wielu stronach. Serwer Jabbera odbierze je z witryny serwisu, a następnie prześle ci przez komunikator.

  Pogodynka Polski serwis chrome.pl niedawno umożliwił otrzymywanie wiadomości o pogodzie w największych polskich miastach. Wystarczy dodać do listy kontaktów specjalnego użytkownika (np. [email protected]), a jego status opisowy będzie cię informował o aktualnej pogodzie w twoim mieście. Z pogodynki mogą korzystać użytkownicy wszystkich serwerów.

  Tłumacz online Serwer jabberpl.org zaoferował niedawno swoim użytkownikom korzystanie z tłumaczeń (angielsko-polskich i polsko-angielskich). Gdy dodasz do swoich kontaktów użytkownika [email protected], możesz do niego wysyłać słowa, które chcesz przetłumaczyć. Na razie jest dostępny tylko dla użytkowników serwera jabberpl.org.

  Inne Spośród innych ciekawostek, które oferuje Jabber, warto wymienić na przykład możliwość otrzymywania przez komunikator powiadomień o nowych odpowiedziach na forach dyskusyjnych, nowych wpisach w księgach gości, nowych wersjach oprogramowania. Możesz też wykorzystać Jabbera do przypominania o ważnych zadaniach do wykonania czy terminach spotkań (za pomocą boota zwanego Edgarem).


 • Nie przegap

  Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: