Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych


Zakładanie i konfiguracja konta

Poniższy opis informuje, jak założyć i skonfigurować konto Jabbera na serwerze chrome.pl oraz jak z niego korzystać za pomocą komunikatora RhymBox.

Zakładanie konta

Jeśli chcesz założyć konto na chrome.pl, wejdź na stronęhttp://www.chrome.pl i wybierz opcję Zarejestruj się. Po zaakceptowaniu regulaminu serwera wprowadź dane (login użytkownika, adres e-mail oraz dwukrotnie hasło, z którego będziesz potem korzystać). W celu weryfikacji wprowadź także litery widoczne na obrazku. Następnie sprawdź skrzynkę pocztową i postępuj zgodnie z instrukcją, aby potwierdzić założenie konta (kliknij odnośnik zawarty w wiadomości).

Twój adres w sieci Jabbera będzie brzmiał: [email protected] (np. [email protected]). Otrzymasz również taki sam adres e-mail: wiadomości do ciebie będą odbierane przez twój komunikator Jabbera i przez niego możesz wiadomości wysyłać. Ten sam login (np. pcwk) i hasło dadzą ci też dostęp do forów dyskusyjnych na stronie chrome.pl.

Pobieranie RhymBox

Program RhymBox wymaga przeglądarki Internet Explorer w wersji 5.5 lub 6.0. Instalator pobierzesz pod adresemhttp://www.jabber.itn.pl/downloads/client/RhymBox%201.6b%20setup.exe. Następnie pobierz polskie tłumaczenie programu spod adresuhttp://starzaki.eu.org/~jasio/rb-pl-1.6.zip.

Zainstaluj pobrany RhymBox, ale go nie uruchamiaj. Wypakuj polskie tłumaczenie programu do katalogu, w którym zainstalowałeś RhymBox (np. C:\Program Files\RhymBox), zastępując pliki utworzone tam podczas instalacji.

Konfiguracja

Czynności niezbędne do konfiguracji konta przedstawiamy na następnej stronie krok po kroku. Szczegółowe instrukcje konfiguracji komunikatorów do używania kont na serwerze chrome.pl znajdziesz także pod poniższymi adresami:http://jabber.itn.pl/rhymbox/ (RhymBox),http://jabber.itn.pl/docs/psi/pomoc.html (Psi),http://jabber.itn.pl/docs/jajc_tutorial/ (JAJC).

Na głównej stronie chrome.pl umieszczono odnośniki do instrukcji konfigurowania połączenia do sieci ICQ, Gadu-Gadu i korzystania z innych usług. Przegląd możliwości innych komunikatorów Jabbera znajdziesz w tabeli "Porównanie podstawowych cech Jabbera i innych komunikatorów".

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

Po uruchomieniu RhymBox pojawia się kreator nowego profilu.

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

Wybierz opcję Już posiadam adres, którego chcę użyć.

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

Podaj swój pseudonim oraz ewentualnie imię i nazwisko. Te informacje zostaną opublikowane w katalogu użytkowników i pomogą cię odnaleźć.

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

Wprowadź swój adres na serwerze chrome.pl (np. [email protected]) i hasło, które podawałeś podczas rejestracji.

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

Wybierz awatar, którego chcesz używać w sieci. Po konfiguracji możesz zmienić awatar lub utworzyć własny.

Rewolucja w świecie komunikatorów internetowych

To wszystko - teraz wystarczy zakończyć proces tworzenia profilu. Na zakończenie zobaczysz listę kontaktów, do której możesz dodać znajomych.

Jabber w Polsce

Polacy mają ogromny wkład w rozwój Jabbera. Łukasz Karwacki z Wirtualnej Polski jest autorem zarówno jednego z najpopularniejszych serwerów - wpjabber - jak i stosowanej na całym świecie bramki ICQ - JIT. Komunikator Wirtualnej Polski WP Kontakt oparty jest na standardzie Jabbera. Wirtualna Polska nie ogranicza połączeń z innymi serwerami, a więc korzystając z WP Kontakt, możesz bez problemu rozmawiać z użytkownikami innych serwerów.

Nieco odmienną politykę przyjęli twórcy komunikatora Tlen. Tworząc go, zmienili protokół Jabbera, dostosowując go do swoich potrzeb, i uniemożliwili komunikację z innymi serwerami. Dlatego Tlen jest chyba obecnie jedyną siecią, z którą nie połączysz się z komunikatorów Jabbera. Jest jednak światełko w tunelu - ostatnio na forach dyskusyjnych pojawiła się informacja, że twórcy Tlenu rozważają zmianę polityki.

W rozwój Jabbera niezaprzeczalny wkład ma też kilku innych Polaków, np. Jacek Konieczny ("jajcus") - autor m.in. bramki Gadu-Gadu, Tomasz Sterna ("smoku") - autor m.in. bramki SMS oraz administrator jednego z największych polskich serwerów Jabbera, chrome.pl, czy Mariusz Smykuła, twórca największego polskiego serwisu o Jabberze www.jabberpl.org i wielki popularyzator tego standardu. Mariusz i Jacek są też członkami Jabber Software Foundation.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: