Rewolucyjna przeglądarka?

Naukowcem roku podczas wystawy Esat BT Young Scientists Exhibition, która odbyła się w Dublinie w dniach 7-11 stycznia, został 16-letni Adnan Osmani. Tytuł ten otrzymał za stworzoną przez siebie przeglądarkę internetową xWebs. Program zachwycił jury niesamowitą prędkością działania i innowacyjnymi rozwiązaniami. Wzbudził również spore zainteresowanie w internetowym światku.

Rewolucyjna przeglądarka?
Adnan spędził na projektem dwa lata, podczas których napisał ok. 200 tysięcy linii kodu. Efektem jego prac jest przeglądarka internetowa oferująca bezpośredni dostęp do 120 internetowych wyszukiwarek oraz obsługująca, dzięki zintegrowanemu odtwarzaczowi wszystkie znaczące formaty multimedialne. Atrakcją programu jest animowana postać o imieniu Phoebe, wchodząca w interakcje z użytkownikiem czy odczytująca na głos zawartość stron WWW. Co więcej, przeglądarka przyspiesza kilkukrotnie prędkość pobierania danych z Internetu (w porównaniu z Internet Explorerem).

Na razie wszystkie te rewelacje na temat xWebs pozostają nie potwierdzone. Na oficjalnej stronie wystawy (http://www.esatys.com ) nie znajdziemy programu do pobrania, co pozwoliło by na weryfikację. W związku z tym pojawiło się wiele głosów sceptycznych, podważających głównie samodzielność Adnana. Rozmiar prac związanych z opracowaniem przeglądarki, w tym ilość napisanego w przeciągu dwóch lat kodu, przekracza, zdaniem sceptyków, możliwości jednej osoby. Z kolei obrońcy Adnana tłumaczą, że tak duża ilość kodu wynika z zastosowanej przez 16-latka metody programowania (tysiące linii powstało podczas automatycznej konwersji kodu z jednego języka programowania na inny). Co więcej, xWeb powstała w oparciu o podstawowe mechanizmy Internet Explorera, a więc jest swego rodzaju nakładką na przeglądarkę Microsoftu.

Zobacz również:

  • Microsoft kopiuje pomysł z Opery. Ładnie to tak?
  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - przegląd