Rewolucyjne wyświetlacze

Toshiba opracowała nową technologię produkcji paneli LCD pozwalającą na znaczną poprawę jakości obrazu w wyświetlaczach przenośnych urządzeń komunikacyjnych.

Toshiba opracowała nową technologię produkcji wyświetlaczy dla przenośnych urządzeń komunikacyjnych, pozwalającą na eliminację tylnego oświetlenia w ekranach LCD (Liquid Crystal Display). Wyświetlacze LCD wyprodukowane w nowej technologii "color reflective LCD" oferują większy kontrast obrazu bez strat w wydajności urządzenia ani ograniczenia rozmiaru ekranu, bowiem eliminacja tylnego oświetlenia z konstrukcji wyświetlacza obniża o ponad jedną trzecią pobór mocy, co może być wykorzystane do wyświetlania obrazu na większym ekranie.

Nowa generacja LCD w większym stopniu wykorzystuje poziom oświetlenia środowiska i może być z powodzeniem wykorzystywana w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem - w biurach czy mieszkaniach. Poza ograniczeniem poboru mocy, usunięcie tylnego oświetlenia zmniejsza także ciężar całego panelu wyświetlacza o ponad połowę w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. W niskotemperaturowych wyświetlaczach polisilikonowych chipy i obwody wspomagania są umieszczone raczej w szkle panelu niż w oddzielnych komponentach, co oszczędza miejsce, będące istotnym czynnikiem w projektowaniu przenośnych urządzeń.

Toshiba planuje komercyjną sprzedaż pierwszego czterocalowego kolorowego panelu LCD o niskiej temperaturze typu "polysilicon TFT (Thin-Film-Transistor)" w październiku bieżącego roku. Panel jest zaprojektowany z myślą o urządzeniach typu palmtop i wyświetla 260 tys. kolorów albo 64 odcienie szarości, posiada rozdzielczość VGA (640 x 480 pikseli) i ma kosztować 474 USD.


Zobacz również