Rewolucyjny patent MacAfee.com

Producent oprogramowania antywirusowego firma MacAfee.com, opatentowała technologię która może zrewolucjonizować dystrybucję oprogramowania online.

Firma MacAffe.com, zajmująca się tworzeniem aplikacji antywirusowych, uzyskała po trzech latach oczekiwania patent na opracowany przez siebie model technologii ASP (Application Service Provider) typu 'software-as-a service'. Rozwiązanie opatentowane przez McAfee pozwala dostarczać programy komputerowe 'zamknięte' w kodzie HTML/XML, które można pobierać, instalować i korzystać z nich za pomocą przeglądarki internetowej. McAfee zamierza twardo bronić swoich praw do patentu, a Srivats Sampath, CEO McAfee.com oświadczył: 'Jeśli ktokolwiek inny zamierza dostarczać usługi w ten sposób, powinien najpierw porozumieć się z nami i ewentualnie zacząć z nami współpracę'.

Nie wszyscy są tego samego zdania, a Harry Fenick, CEO Segaza Group (wcześniej Zona Research) twierdzi wręcz, że patent dotyczy jedynie sposobu w jaki MacAfee prowadzi swoje interesy, a nie koncepcji biznesowego modelu ASP i twierdzi że: 'MacAfee posiada bardzo specyficzną technologię, zoptymalizowaną do dostarczania oczekiwanej zawartości i pozwalającą na konfigurowanie komputera. Ale nie sądzę, że uzyskany patent powstrzyma konkurentów w ich pracach i opublikowanym informacjom daleko do deklaracji, że MacAffe.com jest właścicielem jedynego standardu dystrybucji oprogramowania w Sieci'.Podobne usługi świadczy od 1000 do 2000 innych firm poczynając od małych przedsięwzięć, a kończąc na gigantach takich jak Microsoft, który notabene 22 maja 2001 roku ogłosił zawarcie porozumienia z McAffe.com w sprawie współpracy nad inicjatywą .Net.

http://www.mcafee.com


Zobacz również